Kedimi yıkamalı mıyım?Kedilerin suyu yani yıkanmayı çok sevmediği bilinen bir gerçek. Fakat her kedinin huyu suyu farklıdır. Genelleme yapmak her zaman doğru olmayabilir. Hayvan sahiplerinin “Benim kedim yıkanmayı sevmez, zaten yalanıyor, çok temizdir” düşüncelerine girip kedilerini yıkamamalarını asla ve asla doğru bulmuyorum. Bir kedinin ne kadar yalanırsa yalansın bazı özel durumlarda yıkanması gerektiğini savunanlardanım.

Hijyen şart!

Neredeyse her gün duş alan insanlar olarak temizliğin ne kadar önemli olduğunu çok iyi biliyoruz. Petlerimize de bu hassasiyeti mutlaka gösteriyoruz. Fakat özellikle kedi sahiplerinin (kedilerin yalanarak temizlenmesinden dolayı) kedilerinin her zaman temiz olduğunu düşünmemelerini ve kedilerini bazı özel durumlarda yıkamaları gerektiğini vurgulamak istiyorum. Kediler eşi benzeri olmayan canlılardır. Bu yüzden akan su seslerinden, sıcaklık değişimi gibi etkenlerden hassas yapıları yüzünden rahatsız olabilirler. Fakat ne olursa olsun onları temiz tutmamız gerekir. Yalanan kediler pistir diye bir şeyi asla söylemiyoruz sadece bazen kedilerin her konuda başarılı olamayacaklarını ve ne olursa olsun yıkanmaya ihtiyaç duyduklarını vurgulamak istiyoruz. Yeni ve farklı şeylere karşı içgüdüsel olarak korkan kedilerin zorlanmadan, baskı yapılmadan suya alıştırılması gerekir. Bir anda yıkanan kedilerin kaçması, strese girmesi, mutsuz olması ortaya çıkacak en üzücü durumlardır. Bu yüzden kedinizi yavaş yavaş suya alıştırmalısınız.

Kedilerin çok küçük yaşlarda suya alıştırılması hayvan sahiplerinin işini kolaylaştıracaktır.

Kedilerin zaten çok temiz canlılar olduğunu biliyoruz. Biz sahipleri de tüylerini düzenli tarayarak, eldivenlerle masaj yaparak elimizden geldiğince onları mutlu etmeye çalışıyoruz. Bu sayede kedimizin tüylerindeki topaklanmaları, parazitleri, kitleleri, rahatsızlıkları kolayca fark edebiliyoruz. Fakat kedilerin bakımı bununla sınırlı değildir. Kedilerin gerek tüm vücutlarının gerekse patilerinin zaman zaman yıkanması gerekebilir. Özellikle obez kediler yalanma konusunda pek başarılı olamazlar. Vücutlarının her yerini diledikleri gibi, istedikleri gibi yalayamazlar. Bu noktaların temizliği için kedinizi sizin temizlemeniz gerekir. Ben bu temizleme işinin çok sık olmayan aralıklarla banyo şeklinde olması taraftarıyım. Tabii ki petler için zararlı olmayan ıslak mendillerle de o bölgelerin temizliği sağlanabilir. Fakat eğer kedinizin suya karşı aşırı bir tepkisi yoksa yıkanması daha sağlıklı olabilir. Unutmayın ki normalde kedilerin banyoya ihtiyaçları yoktur, yalanmak onlar için temizlenmektir fakat bazı özel durumlarda kedilerin yıkanması gerekebilir. Her şey yalanmaları kadar ne yazık ki basit değildir. Yani kedimi yıkamalı mıyım? sorusunun cevabı; bazı durumlarda evettir…