Köpekler kediler kadar olmasa da birçok yeri yatak olarak kullanabilir. Koltukta, yerde, yatakta ya da halıda… Uyumaları için aslında birçok seçenekleri vardır. Fakat bu demek değildir ki bir yatakları olmayabilir! Aksine köpeklerin kendi köşelerine çekildiklerinde dinlenecekleri ya da bütün gün pinekleyebilecekleri bir yatağa ihtiyaçları vardır. Kendilerine ait yataklarının olması, köpeklerin sağlığı açısından da önem taşır. Köpekler yataklarında yattıkları zaman eklem ve kemiklerini de korumuş olurlar. Ayrıca köpeklerin her yere uçuşan tüylerinden rahatsız olan hayvan sahipleri fark edeceklerdir ki yatağında uyuyan köpeğin tüyleri, yatakta toplanarak tüylerin etrafa daha az yayılmasını sağlayacaktır.

Köpekler için doğru yatak seçimi 

Öncelikli olarak şunu söylemeliyiz ki, bir köpek sahibinin yanında yattığı her yerde mutludur. Fakat zaman zaman onların da kendi köşelerine çekilmeye ihtiyaçları vardır. Bunun için köpeğinize en uygun yatağı seçmeli ve huzurlu saatler geçirmesine yardımcı olmalısınız. Peki köpekler için doğru yatak seçimi konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Boyut

Her ırkın ulaştığı vücut ağırlığı ve uzunluğu farklılık gösterir. Aynı ırklardaki köpeklerde dahi gözlenen bu farklılıklardan dolayı hayvan sahipleri olarak yatak seçiminde dikkat edeceğiniz ilk nokta boyutu olmalıdır. Bir Yorkshire Terrier için alacağınız yatak ile Golden Retriever için alacağınız yatak aynı olmamalıdır. Eğer köpeğiniz büyük bir ırksa fakat siz ona yavruyken yatak alıyorsanız, geleceği düşünerek tercih yapmanızda fayda var. Eğer ben bu yatağı başkasına veririm, yenisini alırım gibi bir düşünceniz yoksa aldığınız yatağı iri bir köpeğin ulaşabileceği ortalama boyutlara göre alırsanız daha kullanışlı olur.

Kolay temizlik

Açıkçası birçok hayvan sahibi bu noktaya pek önem vermiyor fakat bir köpek yatağının kolay temizlenebilir olması, çamaşır makinesinde yıkanabilmesi, leke tutmaması oldukça önemlidir. Bu yüzden köpekler için doğru yatak seçimi yapabilmek için bizim önerimiz kumaş kalitesine, temizliğine de dikkat etmektir.

Kalite

Açıkçası pet yataklarında çok sayıda marka ve model çeşitliliği söz konusu. Bu yüzden sanki kendinize seçiyormuş gibi hassas davranmalı ve gerçekten kaliteli ürünler, markalar tercih etmelisiniz. Böylece verdiğiniz paranın karşılığını uzun süreli olarak almış olacaksınız.

Köpeğinizin karakteri

Köpekler için doğru yatak seçimi konusunda köpeğimin karakterinin nasıl bir ilgisi var diye düşünebilirsiniz. Oldukça ilgisi var çünkü köpeklerin karakteri, yatış şekli aldığınız yatağa olan ilgisini de etkileyecektir. Yani köpeğiniz kıvrılarak uyumayı seven bir köpekse yatak seçerken kolları olan bir yatak tercih edebilirsiniz fakat yayılarak, bacağı bir yerde kolu bir yerde uyumayı seviyorsa minder şeklinde olan yatakları tercih etmelisiniz. Böylece köpeğiniz aldığınız yatağı yadırgamayacaktır.