Beşiktaş’a can vermiş taraftarların, Çarşı grubunun sokak hayvanları için yaptıkları sosyal sorumluluk projelerine mutlaka denk gelmişsinizdir. Orman beslemeleri, kulübe yapımları derken sadece takımlarına değil, başta semtleri Beşiktaş’ta olmak üzere tüm bölgelerdeki hayvanlara destek oluyorlar. Tabii taraftarlar bu kadar duyarlı olunca, bu insanların canı gönülden bağlandığı Beşiktaş’ın Kartal Yuvası, Kartal Yuvası’nda satılan pet ürünleri, ekibin hayvanlara bakış açısı da merak ediliyor… Biz de Kalbimdeki Patiler olarak Kartal Yuvası’ndan Sportif AŞ Genel Müdürü Serdıl Gözelekli ile sokak hayvanları üzerine bir röportaj yaptık ve bakın neler öğrendik!

Kartal Yuvası ekibiyle başlayalım…

Oldukça özverili ve işin doğasını özümsemiş bir ekibe sahibiz. Günümüz teknoloji ve iletişim şartlarında çalışmak sadece ofis çevresiyle sınırlı olmadığı için daha çok verimli çalışmaya önem veriyoruz. Genel bir çalışma saati prensibimiz tabii ki var ancak işimizin önemli bir parçası olan maç takvimi ve gündelik akışa dair anlık müdahaleler söz konusu olduğunda çalışma saatlerimizi esnetebiliyor.

Sosyal sorumluluk projelerinde Beşiktaş’ın yeri çok büyük. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Bu Beşiktaş JK ve Beşiktaş taraftarının alameti farikalarından biri. Genel olarak duyarlı bir kulüp dokusu ve taraftar profiline sahibiz. Taraftarlarımızın buluşma noktası olan bir semt takımı oluşumuz da insanları birlikte bir şeyler yapmaya ve üretmeye, artı bir değer katmaya teşvik ediyor. Her şeyden önce bir spor kulübüyüz ancak spor toplumsal bir olgu olduğu için taraftarlık ve toplumsal bilinç kol kola yürüyen kavramlar.

Peki Kartal Yuvası’na pet ürünlerini dahil etme projesi nasıl oluştu?

Bu uzun süredir hayata geçirmek istediğimiz bir projeydi. Amacımız sokak hayvanlarına yönelik bir inisiyatif oluşturmak ve Beşiktaş’ın gücünü ve bilinirliğini sokak hayvanları konusundaki bilince kanalize edebilmekti. Çıkış noktamız buyken bir yandan da taraftarlarımıza evcil hayvanları için kullanabilecekleri bir ürün gamı oluşturmuş olduk. Beşiktaş’ı hayatının her alanında yaşayan çok fazla taraftarımız var; bu sebeple kedi ve köpek tasmalarının yanı sıra farklı bedenlerde köpek gezdirme ürünleri de ekledik. Ürünlerin satışından elde edilen gelirle hayvan barınaklarına mama yardımında bulunacağız. Dediğim gibi ortak bir hayat yaşıyoruz, tüm yapmamız gereken biraz daha farkında olmak ve paylaşmak. Elimizde toplumun geniş kesimlerine hitap edebilen Beşiktaş gibi bir değer varken, bunu dostlarımızın yararına dönüştürmek bizim için kaçınılmazdı.

Kartal Yuvası
Kartal Yuvası ekibi diyor ki!

Hemen her gün sokak dostlarımızın yaşadığı trajedileri içeren haberleri izliyor ve duyarlı her vatandaş gibi çok üzülüyoruz. Onlar tıpkı bizler gibi rahatsız edilmeden, adil biçimde yaşama hakkına sahip canlılar ancak bizim sahip olduğumuz bazı imkan ve becerilere sahip değiller. Dolayısıyla onlara yardımcı olmak, onlarla elimizdekileri paylaşmak bir hayır eylemi değil, bilakis bir gereksinimdir. Gerçekten çok duyarlı ve hayvansever geniş bir kesim var, onların çabalarıyla çok güzel ve olumlu şeyler oluyor. Biz de Beşiktaş olarak bu zincire bir halka eklemek istedik. Bu kampanya Beşiktaş orijinli olabilir ama alanının dışına çıkarak gerek diğer kulüp taraftarlarını, gerekse sporla ilgisi dahi olmayan hayvanseverleri, özetle geniş bir kitleyi aynı amaç etrafında topladı. Amaçladığımız tam da buydu. Kapsayıcı bir proje ile sokak dostlarımızın yardımına koşmak ve var olan bilinci güçlendirmek… Bize ve projemize destek olan tüm hayvanseverlere sonsuz teşekkür ederiz.

 

 

 

 

2007-2012 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde eğitim gören Yağmur Ağcaoğlu, Bobby ve Yosun adında iki köpek ve Bıdık adında kör kedi sahibidir. Mezun olduktan sonra hayvan sağlığı dergilerinde Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptıktan sonra Kalbimdeki Patiler sitesini kuran Ağcaoğlu, yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile dikkat çekmektedir. Ayrıca çocuklar için hazırlanmış ilk Köpek Irkları-1 çocuk kitabını çıkarmıştır.