Kabağın köpeklere birçok faydası var!
Kabak köpekler için faydalıdır fakat kabak aromalı her şey köpekler için faydalı değildir. Veteriner hekiminizin onayladığı kabak içeren besinler dışında köpeğinize besin vermemeye dikkat edin.

Kabak, köpekler için oldukça faydalı bir besindir. Özellikle gastrointestinal rahatsızlıklarda zaman zaman önerilen konserve kabak, ishalden kabızlığa, her konuda köpeklerin dostu bir gıda olarak bilinir.

Neden konserve kabak?

Konserve kabak lif kaynağıdır ve yağ ve kolesterol açısından düşüktür. Fakat her kabak köpeğiniz için faydalı değildir. Biricik köpeğiniz için konserve kabak alırken mutlaka ama mutlaka içeriğini okuyun. Kabak aromalı her şey köpekler için faydalı değildir. Veteriner hekiminizin onayladığı besinler dışında köpeğinize besin vermemeye dikkat edin. Bazı konservelerin içerisinde şeker, yağ ve çeşitli baharatlar bulunabilir; veteriner hekimler kesinlikle bunları değil, saf olan kabak konservelerini önerirler.

Köpeğinizin normal öğününe bir çorba kaşığı kadar kabak ekleyebilirsiniz.

Kabağın köpeklere ne gibi faydası olabilir?

İçerdiği lif sayesinde kabağın sağlık açısından birçok faydası vardır. Genellikle gastrointestinal rahatsızlıklarda köpekler için önerilen bir besin olmasına rağmen, rahatsızlıklar için kesinlikle tek ve son çözüm olmadığını belirtmeliyiz. İlk olarak veteriner hekiminizle konuşmalısınız. Zaten veteriner hekiminiz de öncelikli olarak köpeğinizdeki gastrointestinal rahatsızlığın neden kaynaklandığını bulacak ve ona göre medikal tedavi uygulayacaktır. Bunun ardından hekiminizin onayı doğrultusunda, eğer onaylarsa, destekleyici olarak kabak verebilirsiniz. Yalnız konserve kabağın neredeyse yüzde 90’ının sudan oluştuğunu da vurgulamak gerekir. Son olarak kabağın köpeklerde ne gibi rahatsızlıklara iyi geldiğine değinelim…

  • İshal: Lifin, gastrointestinal sistemdeki fazla suyu emen bir sünger görevi vardır. İshal bir hastalık değil belirtidir. Bu yüzden bir sürü nedeni olabilir. Fakat ishal olan bir köpeğin diyetine lif eklenmesi ishale yarar sağlayabilir.
  • Kabızlık: Mide-bağırsak sisteminde yeteri miktarda su olmadığında lif su dengesini sağlamaya yardımcı olabilir ve dışkı geçişini kolaylaştırabilir.
  • Kilo kaybı: Kabak, diğerlerine nazaran köpeğinize verebileceğiniz düşük kalorili bir besindir. Veteriner hekiminize danışarak ek besin olarak kabaktan faydalanabilirsiniz.