Evet, uzun zamandır düşünüyordunuz, bekliyordunuz ve sonunda bir köpek sahiplendiniz. Şimdi ise kafanızı kurcalayan bir soru var: Yavru köpekler neye ihtiyaç duyar? Köpeklerin aslında, bebekten farkı yoktur. Onlar gibi sevgiye, bakıma, ilgiye ihtiyaç duyarlar. Özellikle anne sütü emmemiş, az emmiş ve anneden erken ayrılmış köpeklerin beslenme konusunda daha çok bakıma ihtiyacı olabilir.

Önce işe beslenmeyle başlayalım…

Yavru köpekler en az 8 haftalık olana kadar anne sütü ile beslenmelidir. Zaman zaman anne emzirmek istemeyebilir, yavrular ememeyebilir ve böyle daha birçok nedene bağlı olarak yavrular sütten kesilebilir. Önerimiz, başka bir anne köpek varsa emziren onun sütünden faydalanması ya da yapay süt tozu ile beslenmesi olacaktır. Bazı yavru köpekler gelişim konusunda (ırka da bağlı olarak değişmekle birlikte) ilerleme gösterebilir. Dişler çıkabilir, kuru mamaya geçiş yapabilir. Böyle durumlarda veteriner hekim kontrolünün ardından köpeğinize kuru ve yaş mama takviyesi yapabilirsiniz. Kuru mama seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken köpeğinizin yaş aralığı ve mamanın yavru köpek için uygun boyutlarda ve doğru içeriklerde olmasıdır.

Evine hoşgeldin bebek!

Mama tamam… Su kabı, mama kabı ve diğer ihtiyaçlarla devam edelim. Bakalım yavru köpekler neye ihtiyaç duyar…

Piyasada çok sayıda çok çeşitli mama ve su kapları mevcuttur. Seçim yapmadan önce dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta vardır. Hayvan sahipleri eğer köpekleri büyük ırk ya da orta ırk ise, mama kabı ve su kabı alırken bir kere almak adına kapları büyük tercih ederler. Halbuki henüz daha çok küçük olan köpeklerin daha küçük ve alçak mama ve su kaplarına ihtiyaçları vardır. Bu yüzden ilk başta köpeğinizin rahat ulaşım sağlayabileceği, kolayca tüketebileceği boyutlarda olan mama ve su kapları tercih etmelisiniz. Köpeğiniz, ırk özelliklerine göre büyüdüğünde ise kullanacağınız mamanın boyutları ve köpeğinizin tüketeceği su miktarı da artacağı için daha büyük boyutlara geçmeniz gerekir.

Kapların yanı sıra köpeğiniz için tercih edeceğiniz yatak da oldukça önemlidir. Köpeğiniz evet zamanla hızla büyüyücektir (eğer küçük ırk ve büyümeyen bir ırk değilse) fakat kendini evinde hissedecek, rahat uyuyabilecek bir yatak onun için oldukça önemlidir. Köpeklerin yatış pozisyonları ırklarına, karakterlerine yani tamamen kendilerine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Kimisi kıvrılarak uyumayı severken, kimisi yayıla yayıla döne döne uyumayı tercih eder. Bu yüzden yayılarak uyumayı seven bir köpeğe, kenarları kapalı daha yuva şeklinde bir yatak alırsanız uyku için orayı tercih etmeyecektir. Bunu zamanla gözlemleyebilir ve ona göre yatak tercihi yapabilirsiniz. Bu yüzden önerimiz küçük, minik yavrunuzu gözlemlemeniz ve büyüyene kadar rahatça uyuyabileceği (genelde minder şeklinde düz yataklar daha sık tercih edilir) bir seçim yapmanızdır.

Köpeklerin hangi yaş aralığında olursa olsun doğru ve kaliteli oyuncaklara ihtiyacı vardır. Oyuncaklar köpeklerin gelişiminde büyük rol oynar!

Diş fırçası, diş macunu, tarak, tasma derken güzel köpeğinizin alışveriş listesi de kabardı. Özellikle bu dönemlerde köpeğinizin kullanacağı tarak, tasma gibi ürünler tüy yapısı, boyun genişliği gibi değişkenlere bağlıdır. Bu dönemde planlayarak alışveriş yapmak daha hesaplı olacaktır. Vitaminler, gıda takviyeleri, yaş mamalar, tırnak makası ve daha birçok ürün köpeğinizin aşılarının başladığı dönemde veteriner hekiminizden destek alarak kullanabileceğiniz ürünlerdir. Hekiminizle iletişimde kalmayı unutmayın.

Tuvalet eğitiminin tam zamanı!

Eğitim söz konusu olunca aslında işi uzmanlarına bırakmak lazım. Köpeklerin ırkı, karakter özellikleri, genetik yatkınlıkları eğitimleri konusunda oldukça önemlidir. Fakat şunu söylemek gerekir ki köpeğinizi her konuda tam da yavruyken eğitmeniz ilerleyen zamanlarda eğitmenizden daha kolay olacaktır. Küçükken ısırmaya alıştırılmış bir köpeğin ilerleyen zamanlarda eğitimi daha zaman alacaktır. Siz siz olun köpeğinizi diş fırçalamaya, önemli komutlara, kemirmemeye, ısırmamaya bu dönemde alıştırmaya başlayın. Bu dönemde kullanabileceğiniz köpek çiş pedleri, köpek eğitim çitleri, tuvalet spreyleri işinizi kolaylaştıracaktır. Şimdiden kolay gelsin!