Bahar mevsimi ile birlikte birçoğumuzda bahar alerjisi başlar. Polen, çiçek, böcek… Ne olduğunun önemi yok eğer alerjiniz varsa hemen bir belirti ortaya çıkar. Hatta bu sadece baharda değil, yılın herhangi bir zamanında da kendini gösterebilir. Alerjik bir yapıya sahip olmak, alerji türüne de bağlı olarak hayatımızın birçok döneminde bizi tedavi görmek zorunda bırakabilir. Hele ki gıda alerjisi söz konusuysa işler daha da zorlaşabilir. Peki alerjiden bu kadar bahsetmişken, köpeklerde alerji görülebileceğini biliyor muydunuz? Sadece biz insanların değil, tüylü dostlarımızın da yaşadığı problemler arasında yer alerji…

Eğer köpeğiniz özellikle ilkbahar mevsiminde kaşınıyorsa, kendini her zamankinden daha fazla yalamaya çalışıyorsa, kulaklarında, vücudunun belirli bölgelerinde kızarıklıklar varsa, tüylerde azalma, dökülme başladıysa köpeğinizde alerji var diyebiliriz. Tabii ki bu belirtiler kesinlikle alerjidir demek için doğru ve yeterli olmaz fakat bu belirtiler köpeklerde alerji olabileceğini biz hekimlere düşündürür.

Alerji köpeklerde oldukça yaygındır!

Pire alerjisi (En sık görülenlerden bir tanesidir ve köpeklerde ciddi kaşıntı ve yaralara sebep olabilir, özellikle kuyrukta vücudun belirli bölgelerinde), bahar/mevsim alerjisi (Atopi olarak da duymuş olabilirsiniz ve genellikle evinizdeki, köpeğinizin sık gezdiği, bulunduğu bölgelerdeki eşyalara bağlı olarak ya da bahar mevsimine bağlı olarak polen, akar vb. etkenlere bağlı olarak -genellikle patilerde kaşınma, kızarma-ortaya çıkar), gıda alerjisi gibi birden fazla nedene bağlı olarak karşımıza çıkan alerji ne yazık ki tüylü dostlarımızı oldukça mutsuz eder. Köpeklerin genellikle derilerinde ve kulaklarında kızarıklık, kaşıntı, kulak enfeksiyonları, tüy dökülmesi, tüy yapısında bozulma, vücudun birden fazla yerinde yara gibi sepmtomlar ile kendini gösteren alerji, aynı biz insanlarda olduğu gibi ortaya çıkma nedenine bağlı olarak tedavi edilir. Eğer köpeğinizin bu tarz şikayetleri varsa veteriner hekiminizden randevu almayı geciktirmeyin deriz!