Tabağımızdaki her şeye sulanan köpeklerimizle inatlaşmak bazen yorucu olabilir. “Canı çekmiştir, yesin bir şey olmaz, minik bir lokma ile idare eder, zararlı değil” gibi düşüncelerle çoğu yemeğimizi onlarla paylaşmışızdır. Hatta zararlı olduğunu bildiklerimizi bile dayanamayıp verdiğimiz olmuştur. Peki yerken ağzımızı sulandıran salatalık turşusu köpekler için faydalı mıdır?

Köpeğim turşu yiyebilir mi?

Yüksek kalsiyum içeren salatalık turşusu köpekler için zararlı yiyecekler kategorisinde yer almaz fakat birçok veteriner hekim turşunun köpekler için yenilebilecek bir gıda olduğunu savunmaz. Yani içeriğindeki vitamin ve mineraller bizler için faydalı olabilir ama köpekler için aynı faydaları ne yazık ki içermez. Onların minik midelerine, sindirim sistemlerine ağır gelebilir. (Ki sodyum değerlerinin yüksek olması hayvanlarda ciddi sağlık problemlerine de sebebiyet verebilir)

Salatalık turşusu, salatalıkların sirke, tuz, sarımsak ve bazı baharatlar ile harmanlanması ile hazırlanıyor. Net bir tarifi olmamakla birlikte, içeriği de değişkenlik gösterdiği için, özellikle hayvanlar için faydalı gıdalar arasında yer almaz. Diğer turşu çeşitlerinde de köpeklere zararlı olan soğan ve sarımsak gibi birçok içerik yer alabileceğinden turşu verme konusunda ısrarcı olmamanızı tavsiye ederiz. Köpeklerin bağırsak ve sindirim sistemleri bizler gibi çalışmaz ve size acı gelmeyen ya da sizi rahatsız etmeyen baharatlar, tuzlar vs. köpekler için çok can sıkıcı olabilir. Kusmalarına, ishal olmalarına hatta daha birçok mide ve bağırsak rahatsızlıklarına sebebiyet verebilir.

Eğer köpeğinizin sağlıklı atıştırmalıklar yemesini istiyorsanız, eğer bir alerjisi yoksa ve veteriner hekiminizin de onayı varsa, onun yiyebileceği boyutlarda kesilmiş, kabukları soyulmuş, yıkanmış salatalığınızı onunla paylaşabilirsiniz. İnanın vereceğiniz turşudan çok çok daha sağlıklıdır.