Köpeğim peynir yiyebilir mi sorusu aslında hayvan sahiplerini aklına pek gelmez. Çünkü kalsiyum deposu peynir “zararlı bir gıda değildir ve köpeklere verilmesinde bir sakınca olmaz” diye düşünülür. Halbuki çeşit çeşit peynir vardır ve hepsi için zararsızdır dememiz doğru olmaz. Tüylü dostunuza koca bir çedar peyniri uzatmadan önce dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var:

Yağlı mı yağsız mı?

Çoğu peynir yağlıdır. Eğer köpeğiniz kilolu ya da obez ise yağlı peynir onun için doğru bir tercih olmayacaktır. Ki pankreatit gibi bir hastalık geçmişi var ise özellikle yüksek yağ içeren besinlerden uzak durması gerekecektir.

Tuz oranı dengeli mi?
Kahvaltıların vazgeçilmezi peynir, özellikle (eski kaşar gibi) tuz bakımından zengin olan peynir köpeklerde sodyum zehirlenmesine neden olabilir. Çoğu köpek tükettiği tuzu seyreltmek için bolca su içer evet ama bazen işler kontrolden çıkabilir. Köpeğinizin yediği tuzlu peynirin miktarını dengelemezseniz işler değişebilir. Aşırı tuzlu gıdalar köpeklerde sadece sodyum zehirlenmesini değil, böbrek sorunlarını da beraberinde getirebilir. Eğer köpeğinizin çok fazla tuzlu peynir tükettiğinden şüpheleniyorsanız ve aşırı susama, halsizlik, kusma, ishal ve iştah kaybı gibi belirtileri, ki bunlar diğer hastalık belirtileri arasında da yer alır, peynir tüketimi sonrasında gözlemlediyseniz zaman kaybetmeden veteriner hekiminizle iletişime geçmelisiniz.
Köpeğinizi yeni bir besin ile tanıştırırken dikkatli olmalısınız. İlk başlarda ufak lokmalar ile işe başlamak doğru olacaktır. Eğer ufak lokmalarda ilk 24 saat içerisinde bir sorun yaşamadıysanız ve veteriner hekiminizin de onayı varsa tercihen yağsız, tuzsuz peyniri minik dostunuzla az miktarlarda paylaşabilirsiniz.
Hangi tür peynirler verebilirsiniz?
Yumuşak peynirler (Çedar, Mozarella, Dil Peyniri vb.)

Genelde evlerde daha sık bulunan bu peynirler köpeğiniz için de uygundur. Yüksek yağlı olmaları dışında katkı maddeleri içermedikçe kilo sorunu olmayan dostunuz ile paylaşmanızda bir sakınca olmayacaktır.

Az tuzlu/tuzsuz lor peyniri

Bu peynir köpeğinizin günlük beslenme alışkanlığına her zaman bir takviye olabilir. Protein, kalsiyum ve vitamin açısından zengin oluşu ve içerdiği probiyotikler sayesinde mideyi ve sindirimi rahatlatması tercih sebeblerindendir. Ayrıca, düşük yağ içerdiğinden kilo sorunu yaşayan patilerde bile bir sorun teşkil etmez. (Veteriner hekiminiz de onaylıyorsa!)

Krem peynirler (Sade ve az yağlı)

Sınırlı miktarlarda krem peynir de dostlarımız için sorun oluşturmasa da, yüksek yağ oranı ve kalori içerdiğinden dikkat etmekte fayda var. Ki krem peynir seçerken, az yağlı olduklarından ve baharat içermediklerinden emin olmalısınız.

Son olarak küflü peynirlerden (Rokfor ve türevleri) kesinlikle uzak durmanız gerektiğini söyleyerek yazımızı bitirelim.

Küflü peynirlerin üretim aşamasında,Roquefortine C” isimli bir mantar zehri ortaya çıkar ve bu köpeğiniz için çok tehlikelidir. Köpeğinizden her şartta rokfor ve türevi küflü peynirleri uzak tutmalı, es kaza köpeğiniz ağzına bir lokma attığında ise birkaç saat gözlem yapmalısınız. Hiçbir etkisi olmayacağı gibi; ishal, kusma, kasılma vb. nöbetler geçirmesine sebep olabilir. Aman dikkat!

Unutmayın ki ölçülü olmak iyidir, köpeğinizle bir şeyler paylaşırken ufak miktarlarda verdiğinizden, veteriner hekiminize danıştığınızdan emin olun.