Öncelikle şunu söylemek gerekir ki kedilerin çoğu her istediğini elde edebilen bir karaktere sahiptir. Yalvaran masum bakışlar mı dersiniz, bacaklara sürtünmeler mi, yoksa kendini sevdirmeler mi… Nasıl oluyorsa oluyor ve kediler istediklerini her zaman alıyor. Özellikle yemek söz konusu olunca! Halbuki bunları okurken büyük ihtimalle siz de “Nasıl ya, asıl köpekler yemek kokusuna dayanamaz, hemen masada biter” diyeceksiniz. Ama aynı köpekler gibi kediler de zaman zaman obur davranırlar, mamalarını hızlı hızlı tüketirler. Ve farkında olmadan birçok mide-bağırsak problemini başlatmış olurlar.

Şimdi gelelim konumuza… Kedilerin hızlı mama yemesi nasıl engellenir?

Kedilerin köpekler gibi mamalarını hızlı yemeleri ne derece sağlıklıdır? Küçücük bünyeleri hatur hutur mama yerken yorulmaz mı? Yorulur! İşte bu yüzden kedilerin mamayı hızlı tüketmesini engellemek gerekiyor. Hiç başınıza geldi mi bilmiyoruz ama hızlı tüketilen mamalar kısa bir süre sonra kediler tarafından dışarı çıkartılır. Yani kediler aslında bu mamaları yiyemez ve kusar. Bazen bütün halinde bazen parçalanmış, şişmiş halde…

Eğer bu kusmaların altında yatan başka bir sağlık problemi yoksa, mama tüketim hızını yavaşlatmak hem kedinizin sağlıklı halini korumak hem de hastalıkların oluşmasını engellemek için yapabileceğiniz birkaç basit seçenekler var.

  • Bölmeli mama kapları

Hızlı tüketilen mama, ardından içilen su ile birlikte şişer. Şişen mama beyni uyarır ve beyin doyduğunu sanar. Halbuki şiştiği için çok doyduğunu sanan beyin “çok fazla” olduğu için mamayı kusmak ister. Aslında döngü en basitiyle bu şekildedir 🙂 Bölmeli mama kapları da, kedilerin mamaya ulaşımını yavaşlatmak, kedileri uğraştırmak amacıyla tasarlanmış kaplardır. Ve gerçekten hem kedilerde hem köpeklerde oldukça işe yaramaktadır. Kedi mamaların hepsine aynı anda ve aynı hızda ulaşamaz; mama tüketim süresi artar ve hızı azalır. Bu süre uzadıkça siz de hedefinize ulaşmış olursunuz.

  • Otomatik mama kapları

Otomatik mama kapları aslında mamayı taze tutmak, mamanın zamanında tüketilmesini sağlamak amacıyla önerdiğimiz bir kap modelidir. Fakat hızlı mama tüketen kedilerde de tercih edilebilir. Böyle mamalar sizin ayarladığınız zaman diliminde, sizin dediğiniz miktarda dökülecek ve mama azaldıkça üzerine yenisi eklenecek. Fakat otomatik mama kabı tercih ederken dikkat etmeniz gereken, zaman ayarlanabilir olması ya da sizin kullanımına müdahale edebilir olmanızdır. Mama tüketildikçe kabı dolduran otomatik mama kapları kedilerin önünde sürekli mama durmasına ve yine kedilerin fazla ve hızlı mama tüketmesine neden olur.

  • Oyuncaklar

Bazı ödül maması konan oyuncaklardan da kedilerin hızlı mama yemesi engellemek için faydalanabilirsiniz. Fakat açıkça söylemek gerekirse; köpeklerde işe yaradığına şahit olduk ama kediler için aynı durum söz konusu mu tam emin değiliz. Bazı kediler bu tarz oyuncaklarla oynamayı köpekler kadar sevmeyebilir. Ama birçok kişinin de bu yönteme başvurduğunu göz önünde bulundurursak neden kedimiz için denemeyelim ki? 🙂