Obezite sadece insanları değil, kedi ve köpekleri de etkileyen bir hastalıktır ve beraberinde diyabet, dejeneratif eklem rahatsızlığı gibi ciddi sağlık problemlerine öncülük eden vücut yağlarının artmasına neden olur. Bu yüzden petlerde obezite ile mücadele edebilmek adına doğru beslenme ve yeterli egzersiz şarttır!

Öncelik beslenmede!

Bildiğiniz gibi petlerde kilo alımı, genellikle gereğinden fazla beslenmelerinden ve buna rağmen egzersiz eksikliğinden kaynaklanır. Köpeklerin masa başı yemeklere olan ilgisi, kedilerin bulduğu her şeyi merak ederek midelerine indirmesi, hayvan sahiplerinin olması gerektiğinden fazla mama vermesi petlerde obezite başlangıcının basit ama en önemli nedenleri arasında yer alır. Bunun için kediniz ya da köpeğinizi günde iki-üç kere besleyin ve ona günlük yürüyüş ya da oyun imkanı sağladığınızdan emin olun. İki-üç kere beslenme her pet için geçerli değildir; veteriner hekiminiz bu konuda sizi daha doğru yönlendirecektir. Hayvan sahibi olarak, petlerde obezite ile mücadele konusunda veteriner hekiminizin beslenme ve diyet programının dışına çıkmamanız oldukça önemlidir.

Egzersiz başarıda çok önemli…

Aktif yaşam tarzına sahip olan petler, gebe olanlar ya da emziren kedi ve köpekler diğer dostlarına nazaran daha fazla protein, mineral ve diyetlerinde kaloriye ihtiyaç duyarlar. Biraz önce söylediğimiz gibi, bu konuda size en iyi yardımcı olacak kişi, tüylü dostunuzu en az sizin kadar iyi tanıyan veteriner hekiminizdir. Egzersiz ise başarıda önemli bir yer kaplamaktır. Bu konuda da hayvan sahiplerine büyük iş düşer. Kedi ve köpeklerinin sağlıklı bir şekilde zayıflamasını sağlamak gibi…

Obezite için söylenebilecek en önemli şey; hayvanların yaşam kalitesini etkilediği kadar süresini de etkilediğidir. Köpeklerde obezite genellikle artritis ve mobilite kaybı gibi eklem problemleri ile karşımıza çıkar. Kediler de ise Diabetes Mellitus dediğimiz Şeker Hastalığı ile… Bu yüzden hayvan sahiplerinin egzersiz ve beslenme konusunda petlerine yardımcı olması gerekir. Bütün sağlık problemlerine ek olarak, obeziteli hayvanlarda genel olarak görülen en belirgin sorunlar arasında zorlu nefes alımları, kendini yalayarak temizlemenin azalması ve günlük egzersizlerden bile yorulmanın görüldüğü dikkat çeker.

Mevcut rahatsızlıklara dikkat

Obezite, kötü beslenme ve yetersiz egzersiz gibi basit problemlerden kaynaklanabileceği gibi, çok ciddi sağlık sorunları yüzünden de ortaya çıkabilir. Mesela köpeklerde hipotirodizm, kedilerde akromegali gibi (büyüme hormonu üretiminin aşırı üretiminden kaynaklı) hormonal problemler kilo alımına neden olabilir. Hipotiroidzimli köpeklerde iştah artışı çok olmamasına rağmen, köpekler normal miktarda mama tüketmelerine rağmen kilo alırlar, iştah artışından dolayı kilo alan akromegalili kedilerin aksine. Cushing Sendromlu kedi ve köpekler ise sanki göbeklerinden kilo almışçasına bir görünüme sahip olurlar ancak bu hastalar nadiren kilo alırlar. Eğer obeziteli hastalar tedavi edilmezse, nedeni ne olursa olsun kedi ve köpeklerde ikincil hastalıklar şiddetle baş gösterir ve sağlık problemleri meydana gelir. Bu yüzden kedinizin ya da köpeğinizin masum bakışlarına kanıp onların sağlığını riske atacak davranışlarda bulunmayın!