Köpekler yüzebilir mi? Her köpek yüzmekten mutlu olur mu? Yüzmek doğuştan gelen bir yetenek midir? Birçok hayvan sahibinin mutlaka bir dönem aklına takılmıştır bu sorular. Köpeklerinin ilk defa denizde batmadan, boğulmadan profesyonelce yüzmesine şaşırmış hayvan sahipleri kadar köpeklerini suya nasıl alıştıracaklarını düşünen hayvan sahiplerinin de aklından geçmiştir. Peki ya cevaplar? Gerçekten köpekler yüzebilir mi? Bu her köpeğin başarıyla gerçekleştirdiği bir yetenek midir?

Merak edilen soruların cevapları…

Köpekler kazma, havlama, insanları sevme gibi birçok içgüdü ile doğmuş canlılardır. Birçok hayvan sahibi yüzmenin de bu içgüdüler arasında olduğuna inanır. Aslında yüzmek bir yetenektir. Fakat her köpeğin doğuştan bu yeteneğe sahip olmasını beklemek doğru değildir. Kafasını suyun üstünde tutmak ve patileriyle suda coşkuyla yüzmek her köpeğin doğuştan sahip olabileceği bir yetenek değildir. Söz konusu yüzme olunca, köpekler üç kategoride sınıflandırılabilir. Yüzebilenler, yüzeceği düşünülenler ve sudan korkanlar!

Golden Retriever, Irish Setter, İngiliz Setter ve Newfoundland gibi suyu seven köpekler aslında yüzme konusunda doğuştan başarılıdırlar. İlk kategoride sınıflandırabileceğimiz bu köpeklerin güçlü bacaklara sahip olmaları kadar genlerinde de bu yeteneği taşımaları yüzme konusundaki başarılarında en büyük etkendir. İkinci kategoride Bulldog, Dachshund ve Boxer gibi küçük köpekler kısa bacaklarıyla kendilerini su üstüne itme konusunda her zaman başarılı olamazlar. Chihuahua, Pug, Maltese Terrier gibi ırkların da arasında bulunduğu bu köpekler eğer öğretilirse ve suya alıştırılırsa oldukça güzel yüzebilirler. Fakat her ırkın ne kadar güzel yüzerse yüzsün gözlemlenmesi gerekir. Üçüncü kategoride ise sudan gerçekten korkan köpekler yer alır. Onları ırk olarak sınıflandırmanın pek doğru olduğuna inanmıyoruz. Çünkü genlerinde yüzücülük olan Labrador Retriever’ın bile sudan korkması mümkündür. Bazı köpekler yağan yağmurdan bile korkarken havuzdan, denizden korkmamasını beklemek doğru olmaz. Bu yüzden her ırktan köpeğin bu kategoride adının geçeceğini düşünüyoruz. 

Sonuç olarak:

“Bütün köpekler yüzebilir mi?” sorusunun cevabı hayırdır! Unutmayın ki her köpeğin hoşlandığı şeyler farklıdır, bazıları yüzmeyi sever bazıları koşmayı, bazıları uyumayı… Önemli olan köpeklerimizi mutlu etmek ve onları hiçbir şey için zorlamamaktır.