Her köpek sahibinin aklına düşen bir soru: Köpeğim kaç yaşında? Çoğumuz da köpeğimizin şimdiki yaşını 7 ile çarpar ve kolayca insan yaşını bulur. Yani bulduğunu sanır. Bu hesabı yapmadan önce bir daha düşünün! 🙂 Çünkü bu denklem aslında bilimsel sonuca dayandırılmış değil.

Ortalama yaşam süreleri etkili!

İnsanlar ortalama 70 yıl yaşarlar, köpekler ise 10. Dolayısı ile 7 ile çarparak kendimize yakın yaşlara onları getirmek sanırım daha kolay 😊 Ama işin aslı öyle değil. Bu denklemin esas olarak dayandığı nokta ortalama yaşam süreleri.

California Üniversitesi’nden Trey Ideker ve ekibinin yaptığı bir araştırma sonucu gösteriyor ki, köpekler ve insanların yaşlanma, olgunlaşma süreci sanıldığı gibi birbiri ile lineer bir doğrultuda ilerlemiyor. Araştırmaya göre köpeklerin ilk yılı muazzam bir hızda olgunluğa geçişleri ile sonlanırken insan yaşına göre 31 olarak belirlenmiş. Köpeklerin olgunlaşma ve büyüme hızları bundan sonra azalarak artışa geçip ikinci yıl sonunda ise insan yaşına göre 42’ye kadar geliyor. Bu sonuçlar köpeklerin neredeyse ilk yılında tüm yaşamsal ihtiyaçlarını kendi karşılayabilecek konuma gelmeleri ve ‘’kendi ayaklarının üzerlerinde durabilmeleri’’nin bir yıl içinde gerçekleştiğini ve bizim otuz bir yılımıza bedel bir yıl geçirdiklerini gösteriyor.

Ideker ve ekibinin yaptığı araştırmada, 104 Labrador’dan alınan (16 yaş ve altı) Dna örnekleri ile, 320 insandan alınan Dna örnekleri (1-103 yaş aralığında) karşılaştırıldığında, insanlar ve köpeklerin belirli yaşlarda benzer özellikler gösterdiği gözlemlenmiş. Örneğin 2 yaşındaki bir köpek Dna’sı ile 40 yaşındaki bir insan Dna’sında birebir özelliklerin yaygın olduğu bulunmuş. Bu araştırmalar sonucunda ise insan yaşı x 7 yerine yeni bir formül ile daha doğru bir hesaplama yapılabileceği ortaya çıkmış. Tabii bu formülü kullanabilmek için bir bilimsel veya logaritmik hesap makinesi kullanmanız gerekiyor. 

16 x ln (Köpeğinizin yaşı) + 31  = Köpeğinizin insan yaşındaki karşılığı

 (Burada ln e (Euler sayısı: 2,71) tabanında logaritma’yı temsil eder)

Bunu yaptığınıza aslında 20 yaşında genç gibi davranan 3 yaşındaki köpeğinizin 50 yaşına merdiven dayadığını göreceksiniz.