Kedi ve köpeğiyle uyumak… Birçok hayvan sahibinin en mutlu olduğu anlardan biridir belki de onlarla uyumak. Fakat zaman zaman kedisiyle ya da köpeğiyle uyumak hayvan sahipleri için oldukça yorucu olabilir. O keyif ve huzur dolu anlar, sürekli bölünen uyku ve yorgunluğa dönüşebilir. Petleriyle uyumayı çok seven ama bunun gibi sorunlar yaşayan hayvan sahipleri için Kalbimdeki Patiler ailesi olarak birazcık araştırma yaptık ve kedi ve köpeklerin neden huzurla uyumak yerine sahiplerini uyandırdıklarını (hastalık dışındaki en basit nedenler) ve buna karşı en basit ne gibi çözümler alınabileceğini sizler için derledik.

Uykucu kediBizimle uyumak onlar için de çok normal bir davranış

Sizi ve ailenizi kendi sürülerinden biri olarak benimseyen köpekler; size dokunarak uyumayı, patilerini size koymayı, kolunuza pati atmayı, size kıvrılarak uyumayı oldukça çok severler. Onlar için temas halinde olmak tarif edilemez bir mutluluktur. Kediler ise, köpeklere nazaran daha bağımsız canlılar oldukları için, birbirlerinin üzerine dolanarak ya da kendilerine kıvrılarak uyumaktan keyif alırlar. Bu yüzden sahiplerine de aynı teması kurmayı hedef edinip, sahiplerinin boynuna, koynuna, kucağına kıvrılıp uyuyabilirler. Ne pozisyonda olursa olsun sahipleriyle uyumak kedi ve köpekleri oldukça huzurlu hissettiren bir davranıştır. Fakat bazen durum hayvan sahipleri için huzur verici olmaktan çıkabilir. Kedisiyle ya da köpeğiyle uyumayı çok seven ama petleri bunu pek keyif alma amacıyla yapmayan hayvan sahiplerinin birkaç değişikliğe gitmesi gerekebilir. İlk olarak deliksiz bir uyku uyumak varken kedi ve köpeklerin neden sahiplerini uykularının en tatlı yerinde uyandırdıklarına değinelim ardından en basit çözümleri özetleyelim…

Yatağa atlama:

Kediler, gececi olarak tanıdığımız, geceleri daha aktif olan canlılardır. Bu yüzden gece boyunca yatağa atlayıp sizi uykunuzun en tatlı yerinde uyandırabilirler. Uykunuzun ağırlığına bağlı olarak kedinizin yatağa atladığını, yastığınızda uyuduğunu anlamayabilirsiniz ama bazı hayvan sahipleri için bu durum oldukça yorucu olabilir. Yatağa atlama sadece kedilerde değil köpeklerde de görülen bir davranış olduğu için köpek sahipleri için de durum aynı hassasiyeti taşıyabilir.

Sizi uyandırmak isteyebilir:

Islak burun ya da yumuşak bir miyavlama ile birçok hayvan sahibi umduğundan erken uyanabilir. Bu gecenin bir köründe köpeğiniz dışarı çıkmak ya da kediniz sevilmek istiyorsa da başınıza gelebilir. Bir kedi ya da köpeğe sahip olmak, sorumluluk almak kolay değildir. Onlarla deliksiz uyku çekmek güzeldir fakat gülü seven dikenine katlanır! 🙂 Yani onlar deliksiz uyku çekmek yerine istedikleri saatte sizi uyandırırlarsa da yapacak bir şey yok maalesef!

Oyun oynamak isteyebilir:

Genellikle bu davranış kedilere özgüdür. Kediler geceleri daha aktif oldukları için sahipleri ile oynamak için yataklarına çıkabilir, ya da ayaklarını hareket ettirdiklerinde üstüne atlayarak oyun oynamak istediklerini belli edebilirler.

2002’de Mayo Clinic 2002 ve 2014 yıllarında ne kadar insanın kedi ve köpekleriyle uyurken zorluk çektiğini araştırdı ve ilkinde %1’lik bir hoşnutsuzluk mevcutken ikinci araştırmada uykusu bölünen insanların oranı %10’a yükseldi.

Sesli olmak:

Miyavlama, hırlama, gırlama, cırlama gibi seslerin yanı sıra yalama, ısırma, çiğneme gibi davranışlar da uykunuzun bölünmesine neden olabilir.

Bombeli yatak:

Köpekler bir tarafta yatarak ve yanındakini iterek uyumayı sevdiğinden kediler de bir şeyin tam ortasına kıvrılıp uyumayı sevdiğinden dolayı sizi yataktan iterek, yatağın şekline kendini adapte etmeye çalışarak uyandırabilirler. Özellikle bombeli yataklarda köpekler sahiplerine birazcık anlayışsız davranabilirler 🙂

Derin bir uykunuz varsa ve petiniz sizi rahatsız etmeyen bir şekilde sizinle uyuyorsa çok şanslısınız demektir! Bir köpeğin nefesiyle, bir kedinin gırıltısıyla uyumak kadar güzel ve rahatlatıcı, uykuya yardımcı olan bir şey daha olamaz ama bazen durum daha farklı olabilir. Hassas bir uyku düzenine sahip olan kişiler için petlerle uyumak oldukça yorucu geçebilir. Bu yüzden hayvan sahiplerinin hem petlerini mutlu etmek hem de kendi düzenlerini korumak adına dikkat etmesi gereken bazı noktalar olabilir:

UyumakPet yatağı almak: 

Eğer kedinizin ya da köpeğinizin kendisine ait bir yatağı, uyku alanı olursa; hem sizin uykularınız bölünmez hem de petiniz kendini daha huzurlu, daha güvende hisseder. Bir kedi ya da köpekle uyumak hayvan sahipleri için tarifsiz bir duygudur fakat zaman zaman bazılarımız için bu durum düşünüldüğü gibi keyif ve huzur verici olmaz. İstemeden de olsa onlarla ayrı uyumanız gerekebilir. Bunun için kedinize ya da köpeğinize güzel, kaliteli, rahat ve boyutuna uygun pet yatağı tercih etmelisiniz.

Egzersiz:

Özellikle gün boyunca evde uyuyan, tek kalan, hareketsiz kalan kedi ve köpekler akşam saatlerinde ve sahipleri eve geldiği zamanlarda aktif olurlar. Bu yüzden hayvan sahiplerinin hem petlerinin egzersiz ihtiyacı karşılamak hem de biriken enerjilerini atmalarını sağlayarak uyku saatine kadar yorulmalarını sağlamak amacıyla petleriyle oyun oynaması, tuvalete çıkması, yürüyüş yapması gerekebilir. Böylece kedi ve köpekler yorulacak ve deliksiz uykunun tadını çıkaracaklardır.

İhtiyaçlarını karşılamak: 

Bazı kedi ve köpekler acıktıklarında, tuvaletleri geldiğinde ya da bir rahatsızlıkları olduğunda da sahiplerini uyandırabilirler. Bu çok normal bir davranıştır. Sağlık söz konusu olunca çok ciddi bir konu olmasa dahi hayvan sahiplerinin oldukça hassas davranması gerekir. Bu yüzden kedi ve köpeklerinin mama, su, tuvalet gibi ihtiyaçlarını karşıladıklarından emin olmaları gerekir.

Yazımızı bitirmeden şuna değinmek isteriz ki; bir kedi ya da köpek sahibi olmak demek sorumluluk almak demektir. Onlarla oynamanız, uyumanız, gezmeniz, tozmanız demektir. Yeri geldiğinde yüzünüzün yalanacağı, uykunuzun kaçacağı demektir. Bunları bilerek sahiplendiğiniz canların normal olan bu davranışlarında sizin de normal davranımız gerekir demektir. Biz bu yazımızda kedi ve köpeğiyle uyuyamayan hayvan sahiplerine hastalık dışı nedenler ve basit çözümler sunmaya çalıştık. Kedi ve köpeklerinizle huzur dolu uykulara sahip olmanız dileğiyle…