Birçok kez söylemişizdir; kediler oldukça meraklı canlılardır. Köpekler gibi her zaman masa başı atıştırmalıklarına göz dikmeseler de birçok gıdayı hiç düşünmeden mideye indirmişlerdir. Biz de, maması dışında insan yiyeceklerine de meraklı olan kedi sahipleri için kedileriyle paylaşabileceği 4 sağlıklı ve leziz atıştırmalığı sizler için araştırdık ve ortaya karışık bir menü hazırladık 🙂

Kediler için faydalı atıştırmalıklarKurutulmuş Yaban mersini

C vitamini ve antioksidan bakımından çok zengin olan yaban mersini, kedinizde var olan idrar sorunlarına yardımcı olabileceği gibi, kedinizin idrarındaki pH derecesini de ayarlar ve idrarı daha asidik hale getirir. Şeker yönünden çok zengin olan bu gıdayı kedinize vermeden önce mutlaka veteriner hekiminize danışın. Yaban mersini kediler için faydalı olsa da bazı kedilerin (özellikle idrar yolu problemi olan) tüketmesi her zaman iyi olmayabilir.

Yağsız Et

Hindi, tavuk, jambon gibi yağsız etler kedilerin en sevdiği atıştırmalıklar arasındadır. Fakat bunlar protein, tuz ve yağ açısından zengin olduğu için kedilere verilirken, az tuzlu ve az yağlı olanlarından seçilmelidir.

Konserve tonbalığı veya somon suyu

Besinsel açıdan zengin olmasa da konserve ton balığı veya somon suyu kedinizin seveceği iyi bir ikramdır.

Brokoli

Kalori bakımından düşük olduğu kadar lif, vitamin ve besinsel değerler yönünden yüksek olan brokoliyi buharda pişirerek de kedinize verebilirsiniz.

Not: Her gıda bütün kedilerde aynı etki yapmaz, bazı kediler faydalı dediğimiz gıdaları sevebilir, bazıları sevmeyebilir. Her ne olursa olsun kedi ve köpek dostlarınıza mamaları dışında bir gıda verirken, mutlaka veteriner hekiminize danışın…