Genç, yaşlı, bebek, çocuk… Her yaşta insan için ağız bakımı, diş sağlığı oldukça önem taşır. Aynı kedi dostlarımızda olduğu gibi! Birçok hayvan sahibi, kedilerinin ağız bölgesine olan hassasiyetinden dolayı bu bakımı aksatmak zorunda kalabilir. Fakat ne olursa olsun, hayvan sahiplerinin kedilerinin ağız ve diş sağlığının korunması için aşağıda sıralayacağımız 5 basit yönteme dikkat etmesi gerekir:

Kedinizi diş fırçasıyla erken yaşta tanıştırın!

Kedilerin çok genç yaşta diş fırçasına merhaba demesi hem hayvan sahipleri hem de kediler için oldukça önem taşır. Nasıl ki tüylerini taramaya çok erken dönemde başladıysanız, diş fırçalamaya da erken yaşlarda başlamalısınız. Böylece kedinizin diş fırçasına, ağız bölgesine olan hassasiyetini gidermiş ve korkması gereken bir şey olmadığını göstermiş olacaksınız.

Düzenli olarak dişlerini fırçalayın

Keşke mümkün olsa da kedinizin dişlerini her gün fırçalayabilseniz fakat ne yazık ki bu özellikle kedi dostlarımız için her zaman mümkün olmayabilir. Çünkü kediler söz konusu ağızları, kulakları, tırnakları oldu mu pek sakin kalamazlar. Bu yüzden bu durumu göz önünde bulundurarak en azından haftada iki kere fırçalamaya çalışın. Diş fırçalama saatlerini bir rutine bindirir ve bunu eğlenceli bir hale getirirseniz; kediniz bu duruma kısa sürede alışabilir, hatta sizin unuttuğunuz zamanlarda diş fırçasını bile size getirebilir!

Kedilerin diş sağlığını korumanın 5 yolu!
Özellikle üç yaşın üzerindeki kedilerin yüzde 70’inde periodontal hastalıklara rastlanır.

Diş fırçalama seansları öncesinde değinmek istediğim bir nokta daha var ki; kedinizin diş fırçasını ve diş macununu koklamasına izin verirseniz işler sizin için daha da kolaylaşacaktır. Böylece ona zarar vermeyeceğini anlayacak ve biraz daha rahatlayacaktır. Daha sonra dişlerini, veteriner hekiminizin anlattığı gibi fırçalamalısınız.

Sağlıklı ve doğru ürünler kullanın!

En en en önemli konulardan biri de ürünler. Kedinizin dişlerini fırçalarken kesinlikle ama kesinlikle hayvan sağlığı için uygun olan diş macunlarından ve diş fırçalarından kullanmalısınız. İnsanlar için kullanılan diş macunları içerdiği florid yüzünden kedi ve köpekler için oldukça zararlıdır. Lütfen bu ayrıntıyı atlamayın.

Ağız bakımı kadar doğru mama tüketimi de çok önemlidir!

Kedinizin dişlerini düzenli fırçalamanız kaliteli ve zengin içerikli mama tüketimi kadar önemlidir. Eğer kedinizi doğru mamalarla beslemezseniz, dişlerini ne kadar düzenli fırçalarsanız fırçalayın ileride ağız ve diş sağlığı problemleri ile karşılaşırsınız. Bu yüzden özellikle diş taşlarının oluşumunu engelleyen kuru mama tüketiminin öneminin farkına varmalı ve piyasada satılan, ödül maması dahil olmak üzere kedinize verebileceğiniz birçok alternatif üründen faydalanmalısınız. Ağız içerisinde meydana gelen bakteri popülasyonu çok ciddi sağlık problemlerine neden olabilir ve basit bir diş rahatsızlığı iken hayatı tehdit eden soruna dönüşebilir. Siz siz olun, kedinizin diş sağlığını hatta ağız sağlığını korumak için elinizden geleni yapın.

Düzenli veteriner hekim kontrolünü aksatmayın!

Hayvan sahiplerinin ne yazık ki sık yaptığı yanlış arasında yer alır hekim ziyaretlerini aksatmak. Hem aksatmak hem de ihmal etmek. Hayvan sahipleri sadece bir sorun olduğu zaman veteriner kliniğine giderler. Halbuki aşı dönemleri, iç-dış parazit uygulamaları gibi rutin tedaviler dışında veteriner hekimlerinin kapısını genel kontroller için de çalsalar birçok hastalığın ilerlemesine ya da oluşmasına engel olabilirler. Bu yüzden acil durumlar ve düzenli tedaviler dışında; en azından altı ayda bir veteriner hekim ziyareti yapmanızı öneriyoruz. Unutmayın ki kusursuz bir ağız bakımı; bizim için olduğu kadar kediler için de oldukça önemlidir!