Köpeklerde anal kese hastalığı, biz köpek sahiplerinin sık karşılaştığı sorunlar arasında yer alır. Köpeğimizin arka bölgesinden gelen kötü kokunun yanı sıra poposunu sürekli yere sürtme isteği ile genellikle dikkatimizi çeker. İşte bu da genellikle anal keselerin dolduğunun ya da anal keselerde bir problem olduğunun belirtisidir.

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki anal bezler diye bahsettiğimiz aslında anal keselerdir. Ve bu kesecikler içerisinde yağ ve ter bezleri bulundurur. Anatomik olarak baktığımızda köpeklerin tam anüs bölgesinin sağ ve sol (saat 4 ve saat 8 yönlerinde olacak şekilde) tarafında iki anal kesesi vardır. Stres anında, kaka yapıldığında bu bezler boşalabilir.

Chihuahua, Cocker Spaniel, Basset Hound, Beagle hatta çok yazılmasa da Golden Retrieverlarda anal kese problemleri sık görülmektedir.
Belirtiler dikkat çekici!

Beslenme birçok sağlık probleminde kilit rol oynar. Özellikle lifler, biz insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da önem taşır. Lifli gıdalarla beslenen köpeklerde anal bezler düzenli çalışır. Bu yeteri kadar sağlanamadığında köpeklerin anal keselerinde doluluk görülebilir. Daha doğrusu anal keselerin dolmasının nedenlerinden biri de bu olabilir. Peki başta söylediğimiz belirtilerini dışında köpeklerde anal kese hastalığı nasıl dikkatimizi çekebilir?

*Poposunu sürekli yere sürmeye çalışmak

*Rahat oturamamak, kalkamamak

*Sürekli arka bölgesini yalamaya, ısırmaya çalışmak

Aman dikkat!

Anal keselerin içindeki sıvı yeteri miktarda olduğunda ve kanallar açık olduğunda köpeğinizde çok büyük bir sorun görülmeyecektir fakat herhangi bir kronik rahatsızlık ile birlikte bu kanallar tıkandığında durum sandığınızdan daha ciddi bir aşamaya geçecektir. Ki herhangi bir kronik rahatsızlık olmasa bile, eğer köpeğinizin anal keseleri ciddi anlamda dolarsa belirtiler genel sağlık durumunu da etkileyecektir.

Bu duruma gelmesi için yetersiz ve dengesiz beslenme, bazı toksik ilaçlar ve kimyasallar da yeterli olacaktır. Vücut bu toksinlerden kurtulamayınca asıl sorun başlayacaktır. Düzenli ve dengeli beslenme bile (ciddi başka bir problem yoksa) anal keselerin doğru çalışmasına, kanalların tıkanmamasına ve şişmemesine yardımcı olacaktır.

Anal keseleri sakın sıkmayın!

Belki birçok yerde anal keselerin sıkılarak boşaltıldığı için sorunun ortadan kalktığını okumuş olabilirsiniz fakat yapmayın! Anal keseleri sakın sıkmayın. Anal keseler fazla sıkıldığı zaman içindeki sıvıyı doğru boşaltamaz ve keselere zarar verebilirsiniz bu da düşündüğünüzden daha ciddi problemlerin başlanmasına neden olabilir. Siz işi veteriner hekiminize bırakın! Başka bir hastalığın neden olup olmadığını anlayarak duruma müdahale edecek ve keselerin doğru bir şekilde boşaltılmasına yardımcı olacaklardır. Bunların yanı sıra köpeğinizin beslenmesine dikkat etmek, veteriner hekiminizin vereceği probiyotikleri kullanmak, eğer veteriner hekiminiz onay veriyorsa kefir, sebze gibi sağlıklı atıştırmalıklar sunmak, karın kaslarını çalıştıracak düzenli egzersizler yaptırmak birçok rahatsızlığın önüne geçecektir.