Kedinizi mutlu etmek için eminiz ki siz de birçok yönteme başvurmuşsunuzdur. Oyuncaklar almış, bir sürü şebeklikler yapmışsınızdır. Fakat taktir edersiniz ki kediler kendi istedikleri zaman oynayan, sevilen canlılardır. Onları, onlar istemediği sürece mutlu etmek her zaman mümkün olmayabilir 🙂 Amaaa Kalbimdeki Patiler ailesi olarak kedinizi mutlu etmek için yapmanız gereken çok basit ipuçları hazırladık. Eminiz ki bunları yaptığınız zaman kediniz kesinlikle mutlu olacak…

İlgilenin!

Evet bazı kediler ilgiye bayılır, bazılarıysa hiç sevmez! Fakat ne olursa olsun siz kedinize olan ilginizi hep gösterin. Sevginizle daha çok şımaracak kediniz eminiz ki ona zaman ayırmanızdan çok memnun olacaktır. Kediler, çok fazla belli etmeseler de, sesinizin tonundan bile oldukça mutlu ve huzurlu olurlar. Yeter ki bu ilgiyi abartmayın. Ona olan sevginizi göstermeye çalışırken onu boğmayın. Kedinizin davranışlarına, karakterine saygı gösterin. İlgiden çok hoşlanmıyorsa onunla, onu bunaltmadan ilgilenin. Ayrıca uyku düzenine, beslenmesine, oyun alışkanlıklarına da çok dikkat edin. Böylece bir şeyler yanlış gidince anlamanız daha kolay olur…

Kedinizi mutlu etmek için...Oyun oynayın!

Tırmalama tahtaları, kedi evleri, sesli oyuncaklar, kedi naneli toplar. Kedinizin oynayacağı her şey evde mevcut. Harika! Ama yetmez! Kedinizi mutlu etmek için sadece oyuncak almak yetmez. Onunla oynamanız lazım. Belki çok hoşlanmayacak eşyalarını paylaşmaktan ama yine de onunla iletişim kurmak adına birlikte oynamanız lazım.

Etrafı temiz tutun!

Kediler meraklı canlılardır. Her şeyi kurcalar, her deliğe girer akıllarına geleni yaparlar. Bu yüzden olası bir felaketi önlemek adına etrafı temiz tutmalısınız. İnanın kediler dağınıklıktan hiç hoşlanmazlar. Onların tek hoşlandığı evi kendilerinin dağıtmasıdır! 🙂 Temizlik demişkeni, kum kabının temizliğine de değinelim. Kedinizi mutlu etmek için yapabileceğiniz en basit şey, kumunu düzenli olarak temizlemek olacaktır. Hijyene oldukça düşkün olan kediler temiz çevre, temiz kum sayesinde daha huzurlu ve mutlu hissederler!

Bilgi sahibi olun!

Ne alaka şimdi diye düşünen hayvan sahipleri olabilir. Eğer kediler, kedi hastalıkları ve yaşamlarına dair birçok konu hakkında bilgi sahibi olursanız kedinizi mutlu etmek için çok fazla çaba sarf etmenize gerek kalmaz. Onu neyin mutlu edeceğini, neyin hasta edeceğini bilir ve ona göre davranırsınız. Bu yüzden bol bol araştırın, bol bol okuyun ve kediler hakkında bilgi sahibi olun.

Bakımına dikkat edin!

Kısa ya da uzun tüylü hiç fark etmez, birçok kedi tüylerinin taranmasına bayılır. Günlük olarak düzenli bakıma ihtiyacı olan kediniz her gün taranan tüyleri sayesinde oldukça iyi hissedecektir. Bu yüzden ne yapıp edin, kedinizin tüylerini düzenli olarak tarayın. Hatta onu yılda birkaç kez pet kuaförüne bile götürebilirsiniz.

Suyunu tazeleyin!

Birazcık hizmet gibi olacak ama her gün birkaç kez taze su servis edin 🙂 Malum kediler su içmeyi çok sevmezler, birazcık teşvik ile onlara su içirmek zorunda kalırız. Bu yüzden sevgili kedi sahipleri olarak kedinizi mutlu etmek için ona her gün taze taze sular vermeli, yeterli miktarda kuru mama ve ıslak mama ile onu şımartmalısınız. Bazı kedilerin su şelalerine bayıldığını da söylemeden geçmeyelim!