Bildiğiniz gibi ağız sağlığı, genç, yaşlı, çocuk, hayvan demeden herkes için çok önemlidir. Bu yüzden ne kadar zor olursa olsun diş bakımının aksatılmaması gerekir. Petlerde ciddi sağlık problemlerine de sebebiyet veren diş hastalıkları genellikle 3 yaş üstündeki kedilerin yüzde 70’inde periodontal hastalıkların oluşumuna da neden olur. Konu hassas olunca biz de “kedinizin dişlerini 5 adımda kurtarın” başlığı ile kedi sahiplerinin dikkat etmesi gereken 5 noktaya değinelim istedik. İşte o adımlar:

Adım 1: Kedinizin dişlerini erken yaşta fırçalayın

Hiçbir zaman geç değildir! Evet, belki bebeklikten başlamış olmanız tabii ki daha iyidir ama zararın neresinden dönülse kardır. Geç olmadan kedinizi diş fırçasıyla tanıştırmaya başlasanız iyi edersiniz. Çünkü ağız hastalıkları kedi ve köpeklerde çok daha ciddi problemlerin başlamasına neden olabilir. Ufak gibi görülen bir diş eti kanaması, diş eti yangısı her şeyin çok daha tatsızlaşmasına neden olabilir.

Adım 2 Düzenli fırçalamaya dikkat edin

Tabii ki kediler ağzıyla, dişleriyle oynanmasından hoşlanmaz fakat hayvan sahipleri olarak mümkün oldukça sabırlı davranmalı ve diş fırçalama seanslarını düzene oturtmalıyız. Her gün olmasa da haftada iki kere dişlerini fırçalamaya çalışın. Tabii diş fırçalarken veteriner hekiminizin yönlendirmelerine de dikkat edin. Kedinizin canını acıtmadan, adım adım ilerlerseniz çok daha başarılı olursunuz.

Adım 3 Doğru ürünler kullanın

Hayvan sahiplerinin en çok yaptığı hatalardan biridir petleri için insan ilaçları, insan gıdaları kullanmak. İnsanlar için üretilmiş diş macunları kullanmak da oldukça yanlıştır. Kendiniz için kullandığınız diş macunları içerdikleri florid yüzünden kediniz için oldukça zararlıdır. Bu yüzden kedinizin de köpeğinizin de dişlerini fırçalarken kesinlikle pet diş macunları ve fırçalarından faydalanmalısınız. Ayrıca kedinizin diş ve ağız sağlığına iyi gelecek ağız bakım ürünlerinden ve oyuncaklarından kullanabilirsiniz. Bu konuda size yardımcı olacak en doğru kişi veteriner hekiminizdir.

Adım 4 Doğru ve kaliteli mama tercih edin

Beslenme sağlığın en önemli kısmını oluşturur. Bu yüzden kedinizin beslenmesinde kaliteden ödün vermemeli ve kalitesiz mamaları değil, zengin ve kaliteli içerikli mamaları biraz daha yüksek fiyat olmasına rağmen tercih etmelisiniz. Zaten başında tercih edilen ucuz, iştah artırıcı kalitesiz mamalar yüzünden beslenme, ağız ve diş hastalıkları ve daha birçok hastalık baş göstermektedir. Bu yüzden ağız kokusu, diş ve diş eti problemleri başta olmak üzere birçok hastalığı önlemek istiyorsanız diş sağlığı açısından da faydalı mamalar tercih edin.

Adım 5 Veteriner hekiminize ziyaretleri aksatmayın

Gelelim hep aksatılan ama en önemli adıma… Hayvan sahipleri aşı ve parazit uygulamaları dışında çok fazla klinik kapısını çalmazlar. Halbuki genel kontroller, ağız bakımı, tırnak kesimi, kulak bakımı gibi rutin kontroller kedi ve köpeklerimizin ciddi sağlık problemlerinin başlayıp başlamadığını anlamamızda yardımcı olabilirler.