Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi yumurta genç yaşlı herkes için faydalı bir protein kaynağıdır. Kimi zaman haşlayarak, kimi zaman pişirerek yediğimiz, omlet yapıp farklı tatlara yelken açtığımız, keklere, böreklere lezzet kattığımız yumurta peki köpekler için faydalı mıdır? Yediğimiz her şeye göz diken köpeklerimiz yumurta yiyebilir mi? Yumurtayı nasıl yemeleri daha sağlıklıdır? Çiğ yumurta köpekler için zararlı mıdır? 

Köpeğim yumurta yiyebilir mi?

B12 vitamini, A vitamini, riboflavin, selenyum, folik asit, demir, yağ asitler ve sindirilebilir protein açısından zengin olan yumurta köpekler için de faydalı besinler listesinde yer alır. Fakat, her besin gibi yumurta tüketiminde de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bazı insanlarda alerji yapan yumurta, köpeklerin tüketimi sonrasında da farklı sonuçlar ortaya çıkarabilir. Bazı köpekler yumurtaya karşı daha hassas bir yapıya sahiptir ve güvenli miktarda yeseler dahi sindirim problemleri başta olmak üzere birçok sorun ile karşılaşabilirler. “Köpeğim yumurta yiyebilir mi?” sorusunun cevabı eğer veteriner hekiminizin onayı da varsa evet olarak verilebilir.

Yumurtayı nasıl yemeleri daha sağlıklıdır? 

Herkesin damak tadı farklıdır. Kimisi haşlanmış yumurta sever, kimisi kırılmış üzerine sucuklar, pastırmalar serpilmiş. Ama köpeklerimiz için durum bu kadar çeşitli olmak zorunda değil. Onlar için önemli olan tek şey yumurtayı asla çiğ yememeleridir! Çiğ yumurtanın beyazı içerdiği avidin nedeniyle biotinin emilimini azaltarak yetersizliğine neden olmaktadır. Biotin sağlıklı bir deri, metabolizma, sindirim sistemi için oldukça önemlidir. Bu yüzden köpeğinize yumurta verirken kesinlikle beyazı ve yumurtasını bir arada verdiğinizden ve yumurtayı güzelce pişirdiğinizden emin olmalısınız. Ayrıca aynı biz insanlarda olduğu gibi çiğ yumurta tüketimi Salmonella dediğimiz bakterilerin köpeklerin sağlığını da ciddi anlamda tehlikeye atacağını unutmamalısınız. Bu yüzden siz siz olun köpeğinizle çiğ yumurtayı asla paylaşmayın!

Not: Veteriner hekiminiz köpeğinizin sağlık durumuna, cilt hassasiyetine ve genel kondisyonuna göre ne kadar yumurta tüketmesinin daha sağlıklı olacağını söyleyecek en doğru kişidir…