Sigaranın insan sağlığına olan zararlarını yazmamamıza gerek yok. Birçoğumuz bu zararları bilsek de alışkanlıktan dolayı vazgeçemiyoruz. Fakat hayvanlarımızın sigaranın zararlarını bilseler dahi vazgeçebilme gibi şansları bile yok! Onları sigara dumanına maruz bırakarak, pasif içici yaparak aslında riske atıyoruz… Çünkü sigara içerek sadece kendimizi değil, yanımızdakiler kadar hayatımızdaki patileri de zehirliyoruz.

Hayvanlar evimizde bizden daha çok zaman geçiren canlılar. Evimizde yaptığımız ufacık bir değişiklik bile bazen onların mutluluğunu, rahatlığını etkilerken sigara dumanının sağlıkları için ne kadar zararlı olabileceğinin farkına varmalıyız. Ve bir an önce, en azından onların yanında içtiğimiz sigara sayısını azaltmalıyız.

Sigara hayvanların sağlığına sandığınızdan daha zararlı

Pasif içicilik köpeklerde burun boşluklarındaki patolojik değişiklikler ile kendini belli ederken, kediler çok daha ciddi sonuçlanan sağlık sorunlarıyla duruma karşılık veriyor. Bunun en güzel örneği de; Amerika’da yapılan araştırmalar sonucunda evde çok fazla sigara dumanına maruz kalan kedilerin aşırı hassasiyet göstermesi ve neredeyse yarısında lenfomaların daha sık görülmesidir. Havada dağılan dumanın kedilerin tüylerine sinmesi ve kedilerin yalanırken bütün toksik maddeleri vücutlarına alması durumun ağırlaşmasında en büyük etken.

Sigarayı farkında olmadan yutan hayvanlarda nikotinin ne kadar ölümcül olacağından bahsetmiyoruz bile!

Sadece havadaki sigara dumanın değil, etrafa sinen sigara dumanından da etkilenen kedi ve köpekler için durum anlayacağınız çok ciddi. Uzun süredir sigara içilen evlerde birçok eşyaya sinen dumandaki toksik etkenler özellikle kedilerde ağız tümörleri başta olmak üzere ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Köpeklerde ise astım, bronşit, akciğer kanseri gibi ilk olarak solunumu etkileyen sorunlar baş gösterir. Bu yüzden kendi sağlımızı düşünmüyorsak en azından kedi ve köpeklerimizin sağlığını düşünmeli ve sigara hayvanların sağlığına ne kadar zararlı unutmamalıyız…