Şüphesiz, birçok köpek sahibi “köpeğimi ne sıklıkta yıkamalıyım?” sorusuna cevap aramıştır. Kimisi arkadaşından duyduğunu yapmış kimisi araştırmış, soruşturmuş ya da köpeğini istediği zaman, istediği kadar yıkamıştır. Fakat köpeklerin yıkanma sıklığı tek bir cevaba değil, birçok etkene bağlıdır ve yıkanma nedeni en az yıkanma sıklığı kadar önemlidir. Köpeğinizi kirlendiği için mi, suyu sevdiği için mi, koktuğu için mi yıkamayı tercih ediyor ve yıkanma sıklığını soruyorsunuz? Önemli olan bu sorulara genel bir cevap vermektir…

Peki nedir “köpeğimi ne sıklıkta yıkamalıyım?” sorusunun cevapları…

Bir köpeğin ne sıklıkta yıkanacağı aslında birçok faktöre bağlıdır. Her köpeğin deri ve tüy yapısı, yaşam tarzı, beslenmesi kendine özeldir ve bunlar da köpeklerin bakımında oldukça önemli yer kaplar. Tüysüz bir ırkın yıkanma sıklığı ile Maltese Terrier ve Collie gibi ırkların yıkanma sıklığı, bakım ihtiyacı aynı olmayacaktır. Bu yüzden öncelikli olarak köpeğinizin tüy yapısına, tüy uzunluğuna, tüylerinin kalitesine çok dikkat etmelisiniz. Bu da köpeğinizin ırkı kadar, köpeğinizin beslenmesine, sağlığına, yaşam tarzına, hareketliliğine ve bakımına bağlıdır.

Golden Retriever, Labrador Retriever gibi kalın, uzun tüylü ırkların sık banyo yapması derilerindeki yağ tabakasının bozulmasına ve çok tüy dökülmesine neden olacaktır.

Sağlığına dikkat edin

Eğer köpeğinizin herhangi bir sağlık sorunu varsa, köpeğinizi yıkama sıklığınız kadar kullandığınız şampuan da oldukça önem taşır. Zaman zaman köpeklerdeki mevcut hastalıklara bağlı olarak köpeklerin yıkanmaması gerekebilir. Ya da köpekler için özel hazırlanmış pet şampuanlarının yanı sıra veteriner hekiminizin önerisi ile medikal şampuanlara geçmeniz gerekebilir. Bu yüzden “köpeğimi ne sıklıkta yıkamalıyım?” sorusuna cevap ararken veteriner hekiminiz ve profesyonel pet kuaförünüzle iletişimde kalmayı ihmal etmeyin. Unutmayın ki; düzenli yapılacak tüy ve deri bakımı, yıkanma sıklığını etkiler; köpeklerin deri ve tüy yapılarının korunmasına yardımcı olur. Bu yüzden köpeğinizi çok sık yıkamaya değil, doğru ürünlerle doğru zamanda yıkamaya dikkat edin.

Ayda bir yıkamak doğru mu?

Büyük ihtimalle hayvan sahipleri köpeklerini ayda bir kez yıkamanın sağlıklı olup olmadığını da merak ediyordur. Veteriner hekiminiz aksini söylemediği ve köpeğiniz çamura bulanmadığı, aşırı kirlenmediği sürece ayda bir yıkanması onun için yeterli olacaktır. Eğer daha sık yıkamak istiyorsanız sabun içermeyen şampuanlar kullanmanız, iki-üç haftada bir olacak şekilde yıkamanız daha sağlıklı olabilir. Fazla ve sık kullanılan şampuanlar köpeğiniz için fayda sağlamayacaktır. Çok sık yıkanan köpeklerde deri irrite olacak, kıl folikülleri yıpranacak ve bakteriyel enfeksiyonlar, mantar problemleri artış gösterecektir. Tekrar söylemek gerekirse köpeğinizi yıkama sıklığınız yıkama nedeninize bağlı olarak değişebilir. Eğer yıkamanız hekiminizin önerdiği bir tedavi yönteminin içinde geçiyorsa zaten sıklığına da kendisi karar verecektir. Fakat, sırf köpeğiniz suyu seviyor diye onu her hafta şampuanlarla yıkayacaksanız ne yazık ki onun derisine ve sağlığına kısa süre içinde zarar vermiş olacaksınız…

Özetlemek gerekirse; köpeklerinizin derisinin pH’sını bozmayacak sıklıkta, köpek şampuanlarıyla, aksi gerekmedikçe ayda bir olacak şekilde yıkamanız faydalı olacaktır diyebiliriz.