Köpekler faydalı faydasız her şeyi midelerine indirmeyi seven canlılardır. Masa başında masum bakışlarla sahiplerini kandırmayı ve istedikleri her şeyi yemeyi çok iyi bilirler. Bilirler de yedikleri her şey onlar için faydalı değil, bunu bilmezler. Bu yüzden hayvan sahiplerinin köpeklerinin yalvaran bakışlarına her defasında kanmaması ve bazı gıdaları minik dostlarıyla paylaşmaması gerekir. Peki ya portakal? Köpekler portakal yiyebilir mi?

Hayvanlar da meyve sever!

Muz, elma, nar ve yaban mersini gibi birçok meyvenin köpekler için yararlı olduğunu biliyoruz. Hatta birçok mamada ya da ödül mamasında bu meyvelere rastlamışızdır. Fakat köpekler buldukları her meyveyi yememelilerdir. Portakal ise bu kategorinin dışında kalıyor! Evet, köpekler portakal yiyebilir ve lifle beslenen doğal şekerlerin köpekler için fazla bir zararı yoktur. Sadece önemli olan miktarına dikkat etmektir. Büyük ırk köpekler bir portakal, küçük ırk köpekler bir portakalın üçte biri ile yetinmek zorundadır. Unutmayın ki her şeyin fazlası zarardır ve portakal tüketiminde de aşırıya kaçmamak gerekir.

Portakalı verirken kabuklarını ve çekirdeklerini ayıkladığınızdan emin olun!

Faydalı dedik ama dikkat!

Özellikle kış aylarında bağışıklığımızı güçlendiren portakal, köpeklerde de aynı etkiyi gösterir. Yani köpeklerin bağışıklık sistemini güçlendirir ve toksinlerin vücuttan temizlenmesine yardımcı olur. Bazı köpeklerde aşırı diyet ve aşırı egzersiz karaciğerin vitamin C yapma kapasitesini bozabilir ve veteriner hekimlerin onayı ile faydalı gıdalarla verilmesi gerekebilir. Fakat! Portakalda bolca şeker ve kalori bulunur. Bu yüzden özellikle diyabetik köpeklerin portakaldan uzak durması gerekebilir. Veteriner hekiminizin onayı olmadan faydalı dahi olsa hiçbir gıdayı petinize vermemelisiniz. Gıdalar her hayvanda aynı etkiyi göstermeyebilir. Nasıl ki kimimize elma dokunur, kimimize ananas; durum onlar için de aynı!