Köpek sahiplenmek şüphesiz şu hayatta tadabileceğiniz en harika duygulardan biridir. Hele bir de sokağa atılmış, barınakta yaşam savaşı veren ya da ormanda doğmuş bir yavruyu evlat edinecekseniz sizden şanslısı yok demektir. Her zaman teşekkür edercesine minnetle bakacakları gözlerindeki mutluluğu görerek uyanmak, minicik başlarını koynunuza koyduğundaki huzurla uyumak kadar harika duyguları yaşayacaksınız demektir. Biz de her şeyin bu kadar harika gitmesinde size birkaç öneride bulunacağız ve 6 adımda yavru köpek bakımı hakkında altın kuralları sizlerle paylaşacağız.

1Beslenme

Anne sütünü yeteri kadar almış yavru bir köpeğin beslenmesinde en önemli konu, bir yaşına gelmemiş yavru mamalar tüketmesini sağlamaktır. Küçük taneli, yavru köpekler için yeteri miktarda kaliteli içeriği olan doğru mamalar tercih etmeli ve kilosuna, sağlık durumuna uygun olarak veteriner hekiminizin önerdiği şekilde beslemelisiniz. Hekiminiz aksini söylemediği sürece günde üç defa beslemeye dikkat etmelisiniz. Yaklaşık 4 aylık bir sürenin sonunda yavaş yavaş azaltmak kaydıyla, iki defa besleme yöntemine dönmelisiniz. Bizim önerimiz besleme saatlerini mutlaka bir düzene oturtmanız. Mamasını her sabah aynı saatlerde yemeye alışırsa, tuvalet saatleri de düzene girecektir. Eğer köpeğinizin ilerleyen zamanlarda ağız kokusu, diş taşı, obezite gibi problemlerle karşılaşmasını istemiyorsanız maması ve faydalı atıştırmalık dışında ona kendi yediğiniz yiyeceklerden vermemeye de dikkat edin. Beslenme konusunda son olarak söylemek istediğimiz; ne olursa olsun onu kaliteli mama ile beslemenizdir!

2Sağlık-bakım

Yavru köpek bakımı dediğiniz zaman bir diğer önemli konu da sağlığıdır. Aşıları, parazit uygulamaları, tüy ve tırnak bakımı gibi ayrıntılardır. Öncelikle sahiplendiğiniz köpeğinize bir veteriner hekim bulmanız şart. Düzenli sağlık kontrollerini ve uygulamalarını yaptıracağınız hekiminizi seçerken bizim önerimiz evinize yakın olanı değil, işinde çok daha iyi olanı seçmenizdir. Sık sık hekim değişikliğine gitmek hayvanların psikolojik olarak etkilenmesine neden olabileceği gibi tedavi prosedürlerinin sık değişmesine ve buna bağlı olarak iyileşmenin (ihtimal de olsa) gecikmesine neden olabilir. Yavru köpeğinizin kaç aylık olduğunu ve hangi aşılarının başlaması gerektiğini hekiminiz size detaylıca anlatacak ve ilk olarak parazit uygulamaları ile aşı tedavisine başlayacaktır. Tabii bundan önce genel muayene, kan tahlilleri de yapılması gerekebilir.

Herhangi bir hastalığı, rahatsızlığı yoksa yavru köpeğinizin rutin kontrolleri en kısa sürede başlayacaktır. Bunun dışında köpeğinizin tüylerini düzelttirdiğiniz, bakımını yaptırdığınız, pet şampuanlarıyla güzelce yıkattığınız bir pet kuaförünün de olması sizi oldukça rahatlatacaktır. Yaklaşık bir-bir buçuk ayda bir yaptıracağınız bakımlar dışında köpeğinizin tüylerini düzenli olarak taramanız gerekmektedir. Köpeğinizin deri ve tüy yapısına uygun olacak bir fırça seçmek kaydıyla! Siz siz olun köpeğiniz henüz yavruyken, pet diş fırçaları ve macunları kullanarak dişlerini fırçalamaya başlayın; hekiminizin öğrettiği şekilde tırnaklarını pet tırnak makaslarıyla kesmeyi öğrenin. Acil müdahale için gerekli olabilecek tüm ilk yardım bilgilerini edinin. Bazen yapacağınız en basit hamle bile köpeğinizi hekiminize götürene kadar kurtarmanıza yardımcı olabilir.

3Eğitim

Eğitim de yavru köpek bakımı söz konusunu olunca es geçilmeyecek bir noktadır. Eğitim aslında geniş kapsamlı bir konudur. Tuvalet eğitimi ayrı, gel, git, otur gibi komutların eğitimi ayrıdır. Yavru köpek sahibi olarak başarılı olmanız için dikkat etmeniz en temel nokta köpeğinize kararlı davranmanızdır. Yani; otur dediğinizde oturmazsa hemen pes edip onu severseniz, ama başka bir zaman kızarsanız köpeğiniz otur komutunda oturması gerektiğini anlamakta ve uygulamakta güçlük çeker. Bu yüzden kararlı olmak her zaman başarıya götüren bir adımdır. Bu konuda profesyonel eğitmenlerden yardım alabileceğiniz gibi, kendiniz de bir eğitim programı başlatabilirsiniz. Fakat yapacağınız her hata köpeğinizde davranış bozukluklarına yol açabilir. Tuvalet eğitiminde genellikle gazete kağıtlarından faydalanılır.

Köpeğiniz için ayarlayacağınız bir oda ya da alana serilmiş gazete kağıtlarına, tuvalet yapma pozisyonu aldığında köpeğinizi yönlendirmeniz gerekiyor. Köpeğiniz tuvaletini gazete kağıtlarına yapmayı öğrendiği zaman, gazete kağıtlarının sayısını giderek azaltmalısınız. Bildiğiniz gibi köpeklerin aşıları bitmeden sokağa çıkmaları pek sağlıklı değildir. Bu yüzden ev içerisinde sadece gazete kağıtlarına tuvaletini yapmasını öğrenmesi işinizi çok kolaylaştıracaktır. Aşıları tamamlandığında ise onu sık sık gözlemlemeniz gerekecek. Yavru köpekler ilk başlarda yetişkin köpeklere nazaran daha sık tuvalete çıkma ihtiyacı duyabilirler. Bu yüzden gözlem şart! Gazete kağıdına gitmeye başladığında tasmasını takıp hemen bahçeye çıkarmanız bu sefer bahçeye alışmasını sağlayacaktır. Tabii bu bahsettiklerimiz denenmiş ve birçok köpekte başarıya ulaşılmış bir yöntemdir. Sizin bu kadar uğraşa girmeden profesyonel bir köpek eğitmeniyle anlaşmanız da mümkün 🙂

4Eve alıştırma ve sosyalleştirme

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki, yavru köpek bakımı çocuk bakımından farksızdır. Bir köpeğin kendini evinde hissetmesi için elinizden geleni yapmalısınız. Sonuçta o daha bir bebek! Uyuyacağı bir alan hazırlamak, kafa dinlemek isteyince kıvrılacağı bir köşe hazırlamak ona çok iyi gelecek! Fakat şunu da eklemek gerekir ki yavru köpekler hızla büyüyecek ve vücut açısından da gelişim gösterecektir. Bu yüzden aldığınız yataklar bir süre sonra ona küçük gelecektir. Tabii bazı küçük ve orta boy ırklar için geçerli değil bu söylediğimiz. Bu yüzden illa bir şeyler satın almanıza gerek yok. Onun için siz de bir yatak hazırlayabilirsiniz. Ya da büyüdüğünde de kullanabileceği türden yataklar ya da uyku minderlerinden alabilirsiniz. Köpeğiniz ilk başlarda bu yatağı ya da yeri yadırgar ve mızlanır, sızlanır ağlarsa ve siz de onu kendi yatağınıza alırsanız, eğitim konusunda başarılı olamazsınız. Evet, bizimle uyumaları çok güzel bir şey fakat sözümüzü dinlemesi her şeyden önemlidir.

Ayrıca kendi yatağında huzurla uyumaya alıştırdığınız köpeğinizle bir araçla seyahat söz konusu olduğunda, kendi yatağının üzerine onu yerleştirmeniz huzurunu kaçırmayacaktır. Yatak dışında ona oyuncaklar alarak da sosyalleşmesine ve eve alışmasına yardımcı olabilirsiniz. Doğru ve kaliteli oyuncaklar seçmeye dikkat etmeniz gereken bu dönemde köpeğinizi aile bireylerine, arkadaşlarınıza, komşularınıza hatta komşularınızın köpeklerine alıştırmaya başlamalısınız. İlk birkaç ay köpeğinizin sosyalleşmesindeki kilit dönem olacaktır ve onu bu dönemde mümkün oldukça farklı ve çok insana, köpeğe belki de köpeklerle anlaşabilen kedilere alıştırmanız gerekecektir. Tabii bunları yaparken, köpeğinizin özellikle, huyunu suyunu bilmediğiniz köpeklerle fazla etkileşim içinde olmamasına, en azından bütün aşıları tamamlanana kadar (yaklaşık 3.5-4 aylık bir süreç) dikkat etmelisiniz. Köpeğinizi yeni insanlarla tanıştırırken, arkadaşlarınızın daha arka planda olmasına dikkat edin. Çünkü çılgınca tanışmalar, köpeğinizin çok fazla heyecanlanmasına neden olacaktır, bu yüzden onun sakin kalmasına yardımcı olun.

5Egzersiz

Her köpeğin enerjisini atmaya, koşmaya, oynamaya ve yorulmaya ihtiyacı vardır. Bu yüzden köpeğinizi aşıları tamamlanana kadar evde, tamamlandıktan sonra da sokakta, parkta, bahçede, yeşilliklerde aktif tutmalısınız. Aktif tutma konusunda da biraz hassas davranmakta fayda var; çünkü her köpeğin kaldırabileceği egzersiz ve spor aynı değil. Köpeğinizin eklemlerini gereğinden fazla yormamaya dikkat etmelisiniz.

6Psikolojik destek

Yaklaşık 3 aylıkken (korkulara daha duyarlı olduğu yaşlar) köpeğinizi, yavaş yavaş, yabancı seslere alıştırmaya çalışın. Bu sesler; kapı zili, elektrik süpürgesi, çim biçme makinesi gibi strese neden olan sesler olabilir. Unutmayın ki o daha bir bebek ve sizin desteğinize ihtiyacı var. Bu yüzden gök gürültüsünden saç kurutma makinesine bir sürü ses onu korkutabilir. Sizin de bu anlarda onu sakinleştirmeniz ve seslere yavaş yavaş alıştırmanız gerekir.