Yediğiniz her şeyde gözü olan bir köpeğiniz mi var? O zaman işiniz zor! Diğer hayvan sahiplerinden birazcık daha dikkatli ve bilgili olmalısınız. Çünkü köpeğiniz sizi kandıracak ve her defasında elinizdekini ya da tabağınızdakini midesine indirecek! 🙂

Köpeklerin insan gıdalarına olan ilgisini bilmeyen yoktur. Peki, mutfağa giren sahibini pıtır pıtır takip eden, masum ve yalvaran bakışlarla etkisi altına alan ve her defasında kandırmayı başaran köpekler salatalık yiyebilir mi? Gelin kalsiyum, magnezyum, bakır ve potasyumdan zengin olan salatalığın köpek beslenmesindeki yerine değinelim.

Köpekler salatalık yiyebilir mi?

Evet! Salatalık, hem köpekler hem kediler hem de atlar için zararsız sebzeler arasında yer alır. Özellikle fazla kilolu ya da su çok içmeyen köpeklerde enerji seviyesini yükseltir ve çok fazla miktarda su içerdiği için yağların tutulmasını engeller. B1, C ve K Vitaminlerinden zengin olan salatalığı iyice yıkadıktan sonra kabuklarını soymalı ve köpeğinizin yutabileceği boyutlarda keserek vermelisiniz. Köpeğiniz ne kadar obur olursa olsun ya da her şeyi midesine indirecek kadar kocaman olsun siz siz olun, salatalığı yutabileceği boyutlarda dilimleyin. Salatalık köpekler için gerçekten faydalı bir gıdadır fakat köpeğinize vermeden önce mutlaka veteriner hekiminize danışmalısınız. Bazı köpeklerin faydalı dahi olsa bazı gıdalara karşı alerjileri olabilir. Bunu da en iyi veteriner hekimleri bilebilir. O yüzden köpeklerin ağzında kötü koku oluşmasına neden olan bakterilerle savaşan salatalığı köpeğinize vermeden önce hekiminizden onay almayı unutmayın.