Köpeklerde idrar yolu enfeksiyonu genellikle sıkça karşılaştığımız sağlık sorunları arasında yer alır. Taşlar, kristaller, idrar tutamama, enfeksiyonlar, tıkanıklar derken birçok nedene bağlı olarak köpeklerde idrar yolu enfeksiyonu görülebilir. Peki, hayvan sahipleri bu konuda neler yapabilir? Köpeklerinde idrar yolu enfeksiyonu olup olmadığını nasıl gözlemleyebilir?

Belirtilere dikkat

Özellikle yaşlı, dişi ve obez köpekler başta olmak üzere birçok ırkta ve cinsiyette görülen idrar yolu enfeksiyonlarına karşı hayvan sahiplerinin dikkatini çekecek ilk belirtiler; iştahsızlık, sık sık idrara çıkma isteği, idrarda kan görülmesi, ağrılı ve güç idrar yapımı, az idrar yapımı, ateş, kusma, halsizlik, idrar kaçırma olacaktır. Su içme isteğinde artış, karın ve sırt bölgesinde ağrı, kilo kaybı gibi belirtilerle birlikte görülen idrar yolu problemlerinde nedenlere de çok dikkat edilmesi gerekir. Stres, diyet, idrar taşları, idrar kesesinde yaralanmalar, tümör, kanser gibi belirtiler hastalığın başlamasında etkilidir. Unutmayın ki tedavinin başarılı olmasında, hastalığın nedenini bulmanın çok önemli payı vardır. Bu yüzden yapılması gereken, bu saydığımız belli başlı belirtilerden herhangi biri fark edildiğinde zaman kaybetmeden veteriner hekimlerin ziyaret edilmesidir.

Tedavi için nedeni erken teşhis etmek önemlidir!

Köpeklerde idrar yolu enfeksiyonu her yaşta ortaya çıkabilir. Fakat özellikle 7 yaşından sonra idrar kesesi kaslarının güçsüzlüğü, prostat rahatsızlıkları, kanser, şeker hastalığı gibi birçok neden de idrar yolu enfeksiyonlarının ciddi problemlere öncülük etmesine neden olur. Bu yüzden altta yatan nedeni erken teşhis etmek tedavinin başarılı olmasında oldukça önemlidir. Veteriner hekiminiz belirtiler doğrultusunda mevcut nedeni bulacak ve ona uygun tedavi için zaman kaybetmeden müdahale edecektir. Bu süreç boyunca, veteriner hekiminiz aksini söylemediği sürece köpeğinizi su içmeye teşvik etmeli, idrar yolu enfeksiyonunu şiddetlendiren gıdalardan (domates, havuç, süt ürünleri) petinizi uzak tutmalısınız.