Yemeklerin tuzu biberi kadar soğanı, sarımsağı da çok önemlidir. Birçoğumuz taze ve pişmiş olarak soğan, sarımsak tüketiriz. Peki köpeklerimizin sarımsak tüketimi konusunda ne kadar bilgi sahibiyiz? Sarımsak köpekler için bir ilaç mı yoksa zehir midir?

Söz konusu sarımsak oldu mu birçok hayvan sahibi görüş ayrılığına gider. Aslına bakarsak uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda çok fazla miktarda tüketilen sarımsağın köpeklerde Hemolitik anemiye (alyuvarların normal ömürlerini tamamlamadan yıkıma uğrayarak kan dolaşımından uzaklaşmasıyla ortaya çıkan anemi çeşidi), karaciğer hastalıklarına bazen de ölüme neden olduğu ortaya çıkmıştır. Zararları göz ardı edilmeksizin dikkat edilmesi gereken bir nokta sarımsağın çook fazla miktarlarda tüketildiğinde bu etkileri ortaya çıkardığıdır. Bu yüzden köpeğinize sarımsak vermek sizin onayınıza kalmış bir durumdur. Ama biz veteriner hekimler, miktarların hayvan sahipleri tarafından takip edilememesi durumunda ortaya çıkacak kötü sahneleri engellemek adına soğan, sarımsak gibi bitkilerin petlere çok fazla verilmesini önermeyiz. Çünkü en küçük ihmal dönüşü olmayan sorunlara yol açabilir. Fakat tekrar belirtmek isterim ki zararları göz ardı edilmeksizin sarımsağın faydaları da vardır.

Sarımsağın sağlık açısından özellikleri

Sarımsak doğal antibiyotiktir ve bağışıklık sistemine ve sindirim için gerekli olan bağırsaktaki faydalı bakterilere etki etmez.

Sarımsak mantar, virüs, parazit düşmanıdır!

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Köpekleri pireler için daha az çekici yapar.

Neden bu kadar tartışma konusu?

Sarımsak, hemolitik anemiye, karaciğer hasarına ve ölüme neden olabilecek tiyosülfat içerdiği için, Amerikan Tıp Veteriner Derneği (AVMA) tarafından da tüketilmesi önerilmeyen besin olarak tanımlanır. Ama genel olarak bakacak olursak, sarımsak çok az miktarda tiyosülfat içerir ve köpeklerin tiyosülfatın yan etkilerine maruz kalması için çooook fazla miktarda sarımsak tüketmesi gerekir.

Sarımsağın en az zararlı olacağı miktarlar nelerdir?

Vücut ağırlığının 4.5 kilogramı için rendelenmiş ya da doğranmış yarım diş sarımsağı güvenle verebilirsiniz. Büyük ırk köpeklerde maksimum iki diş sarımsak faydalarını göstermek için yeterlidir. Sarımsağı köpeğinize vermeden, pişirmeden önce 5-10 dakika kadar bekletirseniz, içeriğindeki antibakteriyel özelliği olan yağsı sıvı allicin sağlığı geliştirmek için daha etkili olacaktır. Fakat ne olursa olsun, her köpekte, her kedide gıdaların etkisi aynı olmayabilir. Bazı köpeklere elma dokunabilir, bazılarına muz. Sarımsak için de aynı durum söz konusudur. Bu yüzden köpeğinizi en az sizin kadar tanıyan veteriner hekiminize danışmadan sarımsağı köpeğinizle paylaşmamanızı öneririz…