Köpek sahibi olduktan sonra hayatımızın değiştiği kaçınılmaz bir gerçek. Güne her zamankinden biraz daha erken başlamak, her akşam bir parkta ya da bahçede yürüyüşe çıkmak, hafta sonuna köpeğiniz için eğlenceli bir şeyler katmak… Bunlar akla gelen en basit değişiklikler. Yazın ona göre tatil planları yapmak, özel günleri onun için daha farklı geçirmek… Saymakla bitmez. Onlarla geçirdiğimiz her an o kadar keyif ve huzur doludur ki onsuz geçen yıllarımızda ne kadar çok şey kaçırdığımızı düşünürüz.

Evet! Bir köpek sahibiyseniz, hayatınıza katılan birçok artı vardır fakat bu yazımızda aktif olmanın, köpeğinizle yaptığınız aktivitelerin size de ne kadar iyi geleceğini anlatacağız.

Spor yapmak; hem biz hem de tüylü dostumuz için, daha sağlıklı sindirim sistemine, kemiklere, kaslara ve daha çevik bir vücuda sahip olmak demektir. Eğer köpeklerimizin ihtiyacı olan fiziksel aktivite olanaklarını yeteri kadar sağlamazsak, onların aktif olma içgüdülerini baltalamış oluruz. Ki bu aynı zamanda, bizim de sağlıksız bir forma bürünmemize neden olur. Çünkü hareketli bir köpeğe sahip olmanın biz hayvan sahipleri için sayısız avantajı vardır. Bunlardan en önemlisi; sağlık!

Aktif olmak herkese iyi gelir!
Köpekler için hareket halinde olmak, adeta nefes almak gibi bir ihtiyaçtır sadece onu değil sizi de stresten arındırır.

Düzenli egzersiz yapmak, kilo vermemizi veya kilomuzu korumaya yardımcı olur. Erken kalkmamız, sabah akşam yürüyüş yapmamız, köpeğimizle koşmamız sağlığımız, vücudumuz ve ruhumuz için oldukça faydalıdır. Aynı köpeğimiz için olduğu gibi… Fakat aktif olmak sadece sağlık açısından hayatımızı olumlu anlamda etkilemiyor. Yapılan araştırmalar sonucunda aktif olarak hareket eden köpeklerde davranış bozukluklarının da daha nadir görüldüğü ortaya çıkmış! Unutmayın ki köpeğiniz aktifleştikçe, mental açıdan da güçlenecektir. Sizinle beraber gün boyunca koşuşturup, enerji harcayan köpeğiniz, sizinle aynı saatte yatağa girecek (hatta bazen sizden önce horul horul uyumaya başlayacak) ve mışıl mışıl bir uyku çekecektir. Yorulan, spor yapan, enerjilerini yeteri kadar atan köpekler daha huzurlu, daha mutlu ve sağlıklıdır. Bu yüzden daha dinç olmak, daha sağlıklı olmak, daha sportif olmak için köpeğinizle birlikte yaptığınız yürüyüşleri, koşuları (eğer sağlığı açısından bir sorun yoksa) daha uzun tutun, köpekli sporlara katılın, parklarda oyunlar oynayın. İnanın aktif olmak herkese iyi gelir!