“Hayvan sevgisi bir özellik değil, insanım diyen herkeste olması gereken bir duygu. Hayvanları sevmeyen biri insanı da sevemez kendini de sevemez. Bu sevgi çok başka, tarifsiz.” diyen Hakan Aydın köpeği Hera’yı kalbimdekipatiler.com okuyucularına anlattı.

Köpeğinizle nasıl tanıştınız? Bize biraz ondan bahseder misiniz?

Köpeğimin ismi Hera. Arkadaşımın köpeği yavrulamıştı 11 yıl evvel, hiç aklımda yoktu köpek sahibi olmak yavruları görmeye gittiğimizde Hera direk bana koştu, paçalarımı ısırmaya başladı. O gelip beni seçtiğinde başladı aşkımız. Hera çok uysal bir köpek, Alman Çoban Köpekleri zaten insanlarla iletişimde çok iyiler. Kulaklarına dokunulmasından hiç hoşlanmaz 🙂 Islak mamaya bayılır. Yüzmeyi çok sever sudan çıkmaz.

Sizce köpek sahibi olmanın zorlukları neler?

Hayvan sahibi olmanın çocuk sahibi olmaktan farkı yok. Bütün yaşantınızı onlara göre dizayn etmek zorundasınız. Bir arkadaşınızda kalamazsınız mesela evde bekleyen bir köpeğiniz varsa. Tabii ki sahiplenirken bunları bilerek sahipleniyorsunuz. Bilmeden sahiplenenlerse maalesef 2 ayı geçmeden terk ediyor. Fakat artık biraz daha bilinçlendik hayvanlar konusunda, insanlar daha duyarlı. Herkes kapısının önüne bir kap su koymasını öğrendi. Hayvanlara karşı yapılan zalimliklere sosyal medya sayesinde daha hızlı müdahale edilebiliyor. Yeni çıkacak yasalarla da cezalar caydırıcı olursa hem terk edilmelerinin hem de yaşadıkları işkencelerin önlenmesi çok daha kolay olur.

Günümüzde veteriner hizmetleri hakkında neler söylemek istersiniz?

Hayvanlar bizim için çok kıymetli olduğundan kendimiz için doktor ne kadar önemli ise hayvanlarımız için de veteriner hekimler önemli. Yüreği hayvan sevgisiyle dolup taşan tüm veteriner hekimlere minnet borçluyuz.

Hayvan sahiplenmek isteyenlere neler önerirsiniz?

Hayvan sahiplenmek isteyenlerin çok iyi düşünüp karar vermelerini bu işin şakası olmadığını anlamaları gerekiyor. 2 gün sonra bırakıp gideceklerse asla köpek ya da kedi  sahiplenmeyi düşünmesinler. Bu dilsiz varlıkların  günahlarına girmesinler.

Hakan Aydın diyor ki!

Evdeki canlarımıza nasıl özen gösterip bakıyorsak dışarıdaki dostlarımız için de aynı hassasiyeti göstermeye çalışalım. Mutlaka kapılarımızın önüne bir kap mama ve su koyalım. Çocuklara da bunu mutlaka aşılamamız gerekiyor. Çocukları mutlaka hayvan sevgisiyle yetiştirelim.