Söz konusu hayvanlar olunca hepimiz ister istemez hassasiyetleşiyoruz. Onların haklarını korumak, sıcak yuvalara kavuşmalarını sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz. Buna rağmen karşımıza çıkan bahanelere ne yazık ki tahammül edemiyoruz. Bebeğimiz oldu bu köpeğe bakamayacağız, alerjim var hayvanlara yaklaşamıyorum, evleniyorum eşim hayvan sevmiyor… Bunlar gibi bir sürü bahane sonucunda hayvanlar kendilerini sokaklarda, barınaklarda, ormanlarda ya da çöplerde buluyorlar. Peki ya insanlar hayvan sahiplenmeden önce birazcık bilgi sahibi olsalar nasıl olur? Yani bir köpek sahiplenmeden önce, ona bakıp bakamayacağını, bir hayvana bakmanın bir çocuk bakmak kadar zor ama muhteşem bir şey olduğunu öğrenseler, alerji yapma riski en düşük ırkları araştırıp o ırklardan sahiplenseler her şey daha güzel olmaz mı? Ben her zaman bilinçli hayvan sahibi sayısı ne kadar fazla olursa sokaklara atılan canların sayısının bir o kadar az olacağına inanıyorum. Bu yüzden bazı bahaneleri yok edecek ve hayvan sahiplerini bilinçlendirecek bir konuya değinmek istiyorum: Alerji yapma riski en düşük köpek ırkları!

Söz konusu sağlık olunca bahane demek pek doğru değil ama alerji bahanesini savunan ya da gerçekten alerjisi olduğu halde hayvan sahiplenmek isteyen hayvanseverlere alerji yapma riski en düşük 10 ırk hakkında bilgi vermek istiyorum. Böylece bir hayvan sahiplenirken öncelikleri bu ırklara vermeleri hem kendi sağlıkları için iyi olacak hem de köpeğin terk edilmesinin bir adım önüne geçecektir. Şunu da belirtmek isterim ki asla ve asla ırk ayrımı yapılmasını savunmuyorum! Fakat doğru ve bilinçli sahiplendirilme yapılmadığı zaman sonucun değişmediğini düşünenlerdenim. Yani küçücük bir eve büyük bir ırk köpek alıp hem köpeği mutlu edememek hem de biz bu eve sığmıyoruz, köpeğe bakamayacağım deyip sokağa atmak yerine küçük bir ırk sahiplenmenin daha doğru olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden alerjisi olan insanların da alerji yapma riski en düşük köpek ırkları hakkında bilgi sahibi olması ve o ırklara öncelik vermesi gerektiğine inanıyorum. İşte o ırklar:

Bichon FriseBichon Frise

Oyuncu ve neşeli bir ırk olan Bichon Frise’ın kocaman kabarık tüyleri sizi yanıltmasın. Kolay eğitilebilen yapıya sahip olan bu minikler, kıvırcık tüyleri düzenli olarak tarandığında çok fazla tüy dökmezler.

Schnauzer

Schnauzer

Az tüy döken bu köpekler ilginin üzerinde olmasını seven hayvan sahipleri ya da oyun oynarken lider olmayı seven çocuklar için harika bir tercih olacaktır.

Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier

Çok az tüy döken Yorkshire Terrier minik ırklardan hoşlanan ve alerjisi olan hayvan severler için oldukça doğru bir ırk olacaktır. Unutmadan söyleyelim eğer bir Yorkie sahibiyseniz tüylerini düzenli olarak fırçalamaya da dikkat etmelisiniz.

Bedlington Terrier

Bedlington Terrier

İlk bakışta kuzuyu andıran ve sevimli görüntüsüyle herkesin kalbini çalan Bedlington Terrier çok çok az tüy döken yumuşak huylu bir ırktır. Oyuncu yapıları ve sakinlikleri onları sahiplenmek için diğer nedenler arasında yer alır.

Poodle

Poodle

Tüy dökmeyen fakat düzenli bakım ve taranmaya ihtiyaç duyan bu sosyetik köpekler alerjisi olan kişiler için inanmayacaksınız ama harika bir ırktır. Zekalarına, eğitime olan yatkınlıklarına ve güçlerine ise diyecek yoktur. Bu arada sosyetik yazmamın nedeni her daim şık ve bakımlı durmaları aman yanlış anlaşılmasın! 🙂

Shih Tzu

Shih Tzu

Uzun, bukle bukle olan ipeksi tüylerine rağmen Shih Tzular gerçekten çok az tüy döken ırklar arasında yer alırlar. Kıskanç bir yapıya sahip olan bu ırkın uzun tüyleri sık sık bakım ister.

Italian Greyhound

Italian Greyhound

Italian Greyhound çok ince deriye sahip olan bir ırktır. Bu yüzden hemen hemen hiç tüy dökmezler diyebiliriz. İnce derileri yüzünden soğuğa karşı hassas olan Italian Greyhound  sahibiyseniz pet kıyafetlerinden bolca almanız gerekebilir 🙂

Basenji

Basenji

Basenjiler ne havlar, ne öfkelenir ne kıskanırlar. O kadar narin, o kadar hassas bir karaktere sahiplerdir ki sadece alerjik yapıya sahip olan kişiler için değil tüm hayvanseverler için doğru bir tercihtir. Tüylere gelecek olursak; gerçekten çok az tüy döktüklerini söyleyebiliriz. Bu yüzden alerji açısından sorunu olan hayvan dostları için uygun ırklar arasında yer alır.

Chinese Crested

Chinese Crested

Alerji ile baş etmek için neredeyse çok çok az tüyü olan bir köpekle yaşamak da bir tercihtir. Evet tam olarak Chinese Crested ırkından bahsediyoruz! Çocuklarla da arası çok iyi olan bu ırkı, çok az tüy dökmesine rağmen  düzenli olarak taramanız gerektiğini unutmamalısınız.

 

Samoyed

Samoyed

Kalın tüy yapısına sahip olan bu köpekler soğuk havaları çok sever. Apartman hayatına uyum sağlayabilseler de sık sık egzersiz yapmaları gerekebilir. Alerjisi olan insanlar için oldukça doğru bir seçimdir.

Alerji herkes için farklıdır! Biz sadece bilgi vermek amacıyla ırkları sınıflandırdık. Tekrar tekrar söylemek isterim ki kesinlikle ırk ayrımını doğru bulmuyorum. Her köpek sevilmeyi, yuva bulmayı hak eder. Fakat bazen içinde bulunduğumuz durum seçim yapmamızı gerektirebilir. Bu yüzden hayvan sahiplenmeden önce biraz araştırma yapılmalıdır.