Amfizem kedilerde görülür mü?
Amfizem bulunduğu bölge ve büyüklüğe bağlı olarak kedilerde acıya neden olabilir.

Hastalıkların birçoğu hem insanlarda hem hayvanlarda görülür. Bunlardan bir tanesi de amfizemdir. Amfizem; akciğerlerdeki hava keseciklerinin gerilip genişlemesi ile kesecikleri ayıran duvarın yırtılması ve esnekliğini kaybeden akciğerin solunum yetmezliğine yol açtığı bir hastalıktır. İnsanlarda özellikle sigara tüketiminden dolayı yaygın olarak görülür. Peki kedilerde amfizeme neler neden olur?

Kedilerde amfizem genellikle bir travmaya ya da ısırığa (kedinin kendisini yaralaması ya da başka kedi tarafından yaralanması da olabilir) bağlı olarak şekillenir. Küçücük minicik bir delik bile deri altında hava toplanmasına neden olabilir. Bunlar dışında; nefes borusunun ve bronşların hasar görmesi, akciğerlerin hasar görmesi, akciğer problemleri, akciğer kurdu, göğse gelen bir travma, kedinin aniden korkması gibi nedenler söz konusudur. Fakat bunlar kesinlikle amfizeme sebep olacak diye bir kaide yoktur. 

Amfizemin belirtileri aslında spesifiktir! 

Travmadan 3-7 gün sonra amfizem deri altında oluşmaya başlar. Belirtiler deri altında biriken hava miktarına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Genellikle hayvan sahipleri deri altında bir yumru fark ederler. Bu bölgedeki deri biraz daha ince ve sert, kabuklu ya da biraz daha değişik olabilir.

  • 1 veya daha fazla yumru varsa,
  • Boyunda şişme varsa,
  • Akciğer bölgesinde ağrı varsa,
  • Yaralı bölgeyi yalamaya çalışıyorsa,
  • Enerji kaybı varsa,
  • Depresyon belirtileri varsa belirtileri es geçmemelisiniz.

Unutmayın ki kanser, kitle gibi daha başka belirtilerde ortak semptomlar görülebilir. En doğru tanı için kedinizde yumru fark ederseniz veteriner hekiminize uğrayın ve kedinizi ona emanet edin. Hekimler daha doğru tanı ve teşhis için röntgen, ultrason, deri testi gibi yöntemlere başvurabilir. Bu noktada sakin kalmalı ve kedinizde gözlemlediğiniz diğer değişik belirtileri de hekiminizle paylaşmalısınız. Eğer hekiminiz kedinizde gördüğünüz yumrunun amfizem olduğuna karar verirse; havayı boşaltmaya yönelik bir tedavi uygulayacaktır. Bazı vakalarda tedavi edilmeksizin amfizemin geçtiği de görülmektedir. Fakat önemli olan amfizemin boyutu, yeri ve nedenidir. Bunun tedavi edilmeden geçeceğine de mutlaka ama mutlaka hekim karar vermelidir.

Akciğerlere yerleşen amfizem kedilerde solunum güçlüğüne neden olabilir. Bu gibi durumlarda daha dikkatli olmalısınız. Öldürücü bir hastalık olmasa da ciddi rahatsızlık veren ve kısa sürede tedavi edilmesi gereken bir durumdur.