Bana bir köpek lazım demeden önce ev ortamınızın, maddi durumunuzun, koşullarınızın bir köpek sahiplenmeye uygun olup olmadığını iyice düşünmeniz gerekir. Bir köpek sahiplenmek, kendi doğurmadığınız, kan bağınız olmayan bir evlat edinmek demektir. Bir anlık hevesle köpek sahiplenmek ardından terk etmek ona acı vermekten başka hiçbir şeye yaramayacaktır. Bu yüzden ırk ayrımı yapmadan sadece koşullarınıza en uygun köpeği seçerek bir evlat edinmeye dikkat edin. Mesela çok aktif biriyseniz; enerjik, hareketli, spor yapmayı seven bir köpeği tercih edebilirsiniz. Önemle altını çizmek isteriz ki, ‘şöyle huyu olsun, böyle huylu olsun’ diye düşünüyorsanız barınaklarda, ormanlarda ve sokaklarda da aradığınızı bulabilirsiniz! Yeter ki siz, terk etmemek üzere bir köpek sahiplenin ve bunu da size ve hayatınıza, koşullarınıza en uygun olacak köpek ile yapın…

Spor yapmayı sevenler için:

Spor=ben diyorsanız ve bir köpek sahiplenmek istiyorsanız dışarıda vakit geçirmeyi seven, egzersizlere dayanıklı, yürüyüş yapmaktan hoşlanan ve kolay yorulmayan köpekler tercih edebilirsiniz. Mesela Border Collie, Pointer, Alman Çoban Köpeği, Dobermann, Rottweiler gibi…

Çocuğu olanlar için: 

Köpeklerin anlaşamadığı çocuk yoktur, doğru iletişim kurulduktan sonra! Fakat bazı ırk köpekler, Beagle, Cavalier King Charles, Boxer, Maltese Terrier, Labrador Retriever, Saint Bernard gibi bazı köpeklerin arası çocuklarla çok daha iyidir. Şunu da belirtmek isteriz ki, hangi ırk olursa olsun eğer çocuğunuza ve köpeğinize birbirlerine yaklaşmayı, anlaşmayı doğru bir şekilde öğretirseniz ırk tercihi yapmanıza gerek bile kalmaz!

Çok yoğun çalışan insanlar için:

Özellikle yoğun bir tempoda çalışan ve sürekli bir yerlere yetişmeye çalışan kişilerin aslında hayvan sahiplenmesi ne kadar doğru tartışılır. Köpek evde tek kalacaksa, kimse ilgilenmeyecekse belki de o köpeğin başka bir yuva bulması daha doğru olabilir. Ama bu biraz önce söylediğimiz gibi tartışmalı bir konu. Bir yandan köpeğin sokaklardan kurtulması güzelken, bir yandan tek kalması üzücü olabilir. Fakat yoğun tempoda çalışan herkes köpeklerini mutsuz ediyor diye bir şey yok. Bu tempoya ayak uydurabilecek köpek ırkları da var. Mesela Alaska Malamutu, Borzoi, Chow Chow, Shar-Pei… Bizim önerimiz aslında böyle bir durumda eğer ortamınız ve maddi durumunuz uygunsa başka bir köpek daha sahiplenebilirsiniz. 

Hareket kabiliyeti sınırlı insanlar için: 

Diz ağrısı, eklem iltihabı gibi sağlık sorunlarınız varsa ya da hareket kabiliyetiniz sınırlıysa, ev içinde oynamaktan keyif alan ve kısa yürüyüşlerle mutlu olan bir köpek seçmelisiniz. Bu gibi durumlarda, ya çok küçük ya da çok büyük seçenekler mevcut. Bullmastiffs ve Saint Bernard, Basset Hounds, Shih Tzu ve Pekingese gibi.

Apartman sakinleri için: 

Bir apartman dairesinde yaşıyorsanız, kısa yürüyüşlerle, park gezileriyle mutlu olabilen bir ırk seçmeniz daha doğru olacaktır. Böyle bir durumda, English Toy Spaniels, Bedlington Terriers veya Cavalier King Charles Spaniels sizin için uygun ırklar arasında olacaktır. Havanese, Affenpinscher veya Chihuahua tercihler arasında olabilir. Fakat  bir noktaya daha değinmek istiyorum ki hangi ırk olursa olsun önemli olan onu eğitmenizdir. Yani köpeklerinizi mutlu ettiğiniz ve eğittiğiniz sürece apartmanda da yaşasa, bahçede de yaşasa gereksiz yere havlamayacaktır.

Sosyal insanlar için:

Doğum günü partisi, yılbaşı partisi derken oldukça hareketli bir yaşama sahipseniz sizin gibi, yeni insanlarla tanışmayı ve bol bol gezmeyi seven bir arkadaşa ihtiyacınız olabilir. Clumber Spaniels, İngiliz ve İrlanda Setter, Golder Retriever, Flat – Coated, Labrador Retriever, Beagle, Husky ve Bichon Frises bu konuda sizi oldukça mutlu edecektir.

Özel ihtiyaçlar için ırklar: 

Küçük veya büyük ırk köpekler, uzun süredir birçok özel işe yardım ediyorlar. Özel eğitimli köpekler, Alzheimer, otizm ve epilepsi gibi hastalıkların tedavisinde, görme veya işitme engelli insanlara yardımcı olmada, agarafobi (açık alan korkusu) tedavisinde kendilerine yer buluyorlar. Siz de eğer özel bir ihtiyacınız varsa bu köpeklerden faydalanabilirsiniz. Hem de çok uzaklarda aramadan!