Yakın bir dostumuzun köpeğinin yavrusu olacağını duyduğum da hemen okuduğum bir makale aklıma geldi ve Can için ne kadar faydalı olabileceğini düşündüm. Can 5 yaşında ve serebral palsi hastası yani beyin felci… Faydası oldu mu tabi ki oldu…

Biz Mocha’yı sahiplendiğimizde sadece 2 aylık minik bir yavruydu, onu almaya gittiğimizde Can’ı da götürdüm ve ilk tanışma anını mutlaka fotoğraflamak istedim sanki o zaman Can’ın en iyi arkadaşı olacağını hissetmişim gibi… Mocha’yı alana kadar Can’nın kelime dağarcığı sadece anne-abla-baba-hayır kelimlerinden ibaretti. Daha sonra Can bizim köpeğimiz ile kurduğumuz iletişimi gözlemlemeye başladı. Sürekli farklı kelimeler kullanıyorduk onun hiç bilmediği, bizimse aslında Mocha’yı eğitmek adına kullandığımız cümleler; ‘Hayır Mocha’ ‘Buraya gel’ gibi. Aslında sadece köpeğimize bir şeyler öğretmek için kullanılan kelimelerdi bize göre ama sonradan Can için daha büyük anlam ifade ettiğini öğrenmiş oldum. Çünkü Can’ın farkettiği şey belki de hayatını değiştirebilecek en önemli şeydi. ‘Taklit etme ya da yaptığımızı yapma isteği diyebiliriz’.

Cansel Kırman

Bizim için önem arz eden bir diğer gelişim de emekleme konusuydu. Can emekleyebiliyor ama bundan her seferinde kaçınıyordu. Mocha da dünyanın en hareketli köpeği olduğu için sürekli bir yerlerden bir yerlere atlarken Can’ı da peşinden götürdü. Böylece emeklemekten kaçınan tembel çocuk, farkında olmadan emeklemeye ve daha rahat dizlerinin üstünde durmaya başladı. Şu anda Can; Mocha balkondayken onu içeri almamız gerektiğini, suyu bittiğinde su vermemiz gerektiğini, dışarı çıkmak istediğini, hatta biz evde değilken geceleri Mocha korkar diye eve gitmek istediğini söylüyor. Eğer hiçbir gelişim yaşanmasaydı da Mocha bizim için çok önemli olmaya devam edecekti çünkü o Can’ın en iyi arkadaşı. Tabii ki siz bir köpek sahiplenmeden önce mutlaka çocuğunuzu evcil köpekler ile tanıştırıp, verdiği tepkileri gözlemleyin. Can çok fazla sevgi dolu ve sosyal olduğu için Mocha’yı ilk günden beri yadırgamadı ama belki sizin çocuğunuz köpeklerden hoşlanmayabilir.

Yazımı çok önemli hatırlatma ile noktalamak istiyorum: Biz, köpeğimizi pet shop ya da diğer para ile satın alınacak yerlerden almak yerine sahiplenmeyi tercih ettik çünkü yuva bekleyen binlerce Mocha gibi güzel köpek var. Eğer siz de köpek sahiplenmeyi düşünüyorsanız barınakları mutlaka gezin çünkü orası sahiplenilmemiş ya da petshoplardan alınıp sokağa bırakılmış binlerce köpekler ile dolu ve usulca birilerinin onları yuvalarına almasını bekliyorlar. Bu siz olabilirsiniz!