Bitter, sütlü, beyaz, karamelli, fındıklı, fıstıklı! Çeşit çeşit çikolata, çeşit çeşit lezzet. Hangimiz çikolataya hayır diyebiliriz ki kedi ya da köpeklerimiz desin!

Dört ayaklı dostlarımız en az bizim kadar çikolataya bayılırlar. Fakat çikolata onlar için düşündüğümüzden çok daha zararlıdır. Çünkü içerisinde kafein ve theobromide içerir ki; bu nedenle çok az miktarlarda çikolata tüketseler bile toksik etkiler baş gösterebilir. Zehirlenmelerde tüketilen çikolata çeşitleri de önemlidir çünkü beyaz ve sütlü çikolatalar diğerlerine göre daha az toksiktir.

Belirtilere dikkat!

Çikolatadan zehirlenen petlerde genellikle; ishal, kusma, anormal kalp atışları, huzursuzluk, hiperaktivite, kas titremeleri ve kasılmalar, su tüketiminde ve idrar  yapımında artışlar, sık nefes alıp verme ve ölüm görülebilir.

Ne yazık ki ciddi sonuçlara neden olan çikolata tüketiminin hayvanlar tarafından engellenmesi gerekir. Eğer minik dostunuza zarar vermek istemiyorsanız onu çikolatadan uzak tutun! Biricik kediniz ya da köpeğiniz çikolata yediyse ve biraz önce saydığımız belirtilerden en az 2 tanesi gösterdiyse veteriner hekiminizi aramak için geç kalmayın deriz! Tüketilen çikolatanın miktarına, çeşidine bağlı olarak zehirlenmenin derecesi ve tedavisi de veteriner hekiminiz tarafından belirlenecektir. Eğer 24-48 saat içerisinde durumu fark eder ve kliniğe giderseniz petiniz eski sağlığına dönecektir.