Daha mutlu, daha sağlıklı
Unutmayın ki; “Sağlıklı hayvanlar daha mutludur ve mutlu hayvanlar daha sağlıklıdır.”

Hepimiz tüylü dostlarımızla uzun ve sağlıklı yıllar yaşamak, güzel zamanlar geçirmek isteriz. Bu uzun yılların sağlık dolu olması için de elimizden geleni yaparız. Hayvanlarımızın ilk olarak sağlığını korumak isteriz. Fakat nereden başlayacağımızı bilmemek oldukça zor olabilir. Patili dostlarımızın uzun yıllar bizimle yaşamasını sağlayabilmek için üzerinde durulması gereken bir sürü faktör vardır. Genel olarak konuyu ele alacak olursak yaşam tarzı ile başlamak iyi bir nokta olabilir.

Doğru beslenmelerini sağlayın

Dürüst olmak gerekirse, iş bize gelince kendimiz için her şeyin en iyisini yaparız. Yeni bir şeyler mi çıkmış, hemen inceler içeriğine bakar öyle tüketiriz. Hiçbir şeyi araştırmadan yemeyiz. İnternette araştırır, bilgi sahibi oluruz. Aynısını hayvanlarımız için de yapmalıyız. (Ki yapan birçok hayvan sahibi olduğunu biliyoruz) Tüylü dostlarımızın tüketmelerini istedikleri mamaların içeriklerine bakmalı, onlar için neler sunulduğunu bilmeliyiz, neyin onlara zarar vereceğini ya da faydalı olabileceğini araştırmalıyız. Sağlıklı içerikler sözü veren kaliteli pet mamaları ile onları beslemeliyiz.

Yapılan araştırmalar, kedi ve köpeklerin aşılamaya bağlı olarak beş ila yedi yıl kadar daha uzun bir yaşam sürdüklerini göstermiştir.

Daha sağlıklı, daha mutlu
Düzenli yapılan sağlık kontrolleri kedi ve köpeklerin hastalıklarında erken teşhisi açısından önem taşır.
Düzenli sağlık kontrolleri

Her yıl düzenli olarak veteriner hekim kontrolüne gitmek demek, hastalıkların çok daha ciddi boyutlara ulaşmadan tedavi edilebilmesinin kolaylaşması demektir. Ki yaşı ilerlemiş tontiş hayvanlarımızın beslenmesine, bakımına, sağlığına çok daha dikkat edilmesi gerekir. Bu yüzden kedinizin ya da köpeğinizin yaşı ilerledikçe sağlık kontrollerini aksatmamalı ve onu veteriner kliniğine götürmek için üşenmemelisiniz.

Uzun yaşam için aşı şart!

Barınaktan ya da ormandan sahiplendiğiniz yavru köpeğiniz ya da kedinizi bağışıklık sistemini güçlendirmek, hayata karşı onu daha dirençli yapabilmek için mutlaka veteriner hekiminizin ellerine ‘aşı ve muayene’ için emanet etmelisiniz. Gerekli muayeneler sonrasında herhangi bir rahatsızlığı ya da hastalığı yoksa uygun aşılama programına başlanması gerekir. Aşılamaya başlamak için kedi ve köpeklerde belli bir yaşa ulaşmış olmak gerekir. Aşılama programı hakkında veteriner hekiminiz sizi yönlendirecektir.

Hücrelere saygı gösterin

Küçük düşünmek uzun yaşam üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Minik dostunuzun vücudunda doku ve organlar üzerine uzmanlaşmış trilyonlarca hücre vardır. Ve yaşamalarında payı olan her hücre görevinde başarılı olursa, kediniz ya da köpeğiniz çok daha sağlıklı ve uzun ömürlü olacaktır. Her ne kadar gıdaların ana kaynaklarını proteinler, yağlar ve karbonhidratlar olarak tanımlasak da vitamin ve minerallerin değeri çok daha ayrıdır. Çünkü bunlar hücrelerin yaşamı, korunması ve ömrü için gereklidir. İşte bu yüzden, hücrelerimiz kanserojenleri ve toksinleri, onların önemli işlerini yapmakta görevli olan vitamin ve mineraller olmadan temizleyemez.

Süper gücü olan gıdalara merhaba!

İtalyan araştırmacılar günde bir kaptan daha az bir miktarda sebze yemenin yaşamınıza iki yıl daha eklediğini ispatladı. Yapılan bu bilimsel çalışmalar da Hipokratın yıllar öncesinde söylediği şeyi kanıtlıyor: Bırakın gıdalar ilacınız olsun! Bir sürü güzel renkli meyve ve sebzenin sevimli gözükmekten birazcık daha faydalı görevleri var! Mesela kara lahananın canlı, koyu yaprakları çok uzuuun isimleri olan faydalı bileşikler içerir. (Glukozinolat, sulforaphanes gibi) Bunlar da hücrelerin temizlenmesine, yenilenmesine yardımcı olur ve kanserojenik maddelerin daha kolay atılmasını sağlar. Sağlıklı gıdalar için beslenme kategorimizdeki yazıları okuyabilirsiniz.

Bir dilim elmadan tutun da brokoli sapına kadar her şeyi çok seven köpekler gibi kedilerin de sevdiği özel şeyler vardır: Pişmiş kuşkonmaz, kavun gibi…

Daha fazla egzersize ihtiyaç duyabilir!

İnsanlar, kediler ve köpeklerin sağlıklı yaşam için gerekli olan ortak noktası düzenli yapılan egzersizlerdir. Kedinizin dışarıya çıkması güvenli değilse, evde onun için tırmalama tahtalarından tutun diğer oyuncaklara kadar birçok eğlence ve egzersiz seçeneği olduğundan emin olabilirsiniz. Hatta bu eğlencelere siz de dahil olabilir ve kendiniz için egzersiz saatleri yaratabilirsiniz. Köpeğinize gelecek olursak! Her köpeğin egzersize ihtiyacı vardır, koltukta sizinle televizyon keyfi yapmasıyla ünlenen köpeğinizin bile! Bu yüzden onu, tempolu bir yürüyüşe çıkarmanızın vakti gelmiş demektir!

Daha mutlu, daha sağlıklı
Hayat çok kısa, tüylü dostlarımızla geçirdiğimiz her anın değerini bilmeli ve onları mutlu etmek için elimizden geleni yapmalıyız.
Zamanı iyi değerlendirin

Kedi ve köpekler sosyal hayvanlardır. Sosyal hayvanlar da yalnız kalmayı pek sevmezler. Genellikle arkadaşlıklardan ve değişik faaliyetlerden hoşlanırlar. İlişki ve sağlık arasında güçlü bir bağ olduğunu göz önünde bulundurursak; “Sağlıklı hayvanlar daha mutludur ve mutlu hayvanlar daha sağlıklıdır.” diyebiliriz. Bu yüzden insanlar ve hayvanların bir arada kaliteli zamanlar geçirmesi oldukça önemlidir. Mesela; köpeğinizle yapacağınız uzun yürüyüşler, hem onun etrafı keşfetmesini, koklamasını, tanımasını hem de sizin spor yapmanızı sağlayacaktır. Kedinizin okşarken mırlamasını dinlemek ise kalbinizin bir başka atmasına neden olacaktır. Onlarla geçirdiğiniz bu özel zamanlarda inanın aldığınız huzuru dile getirmeniz pek mümkün olmayacaktır.