Hindistan cevizi yağı son zamanlarda köpek sağlığında çok sık kullanılmaya başladı. Hindistan cevizinin özellikle insanlar için faydalarını biliyoruz peki ya köpeklerimiz için de faydalı mı? Hindistan cevizi yağının köpekler için faydaları ve zararları nelerdir?

Sağlıklı köpekler için sağlıklı öneriler

Olgunlaşmış hindistan cevizinden elde edilen bu yağ, sadece insanlar için değil köpekler için de oldukça faydalı. Vücutta depolanmayan, orta zincirli trigliseritlerden, doymuş yağlardan oluşan hindistan cevizi yağı anne sütünde bulunan ve antibakteriyel özelliklere sahip yağ asitleri içerir. Bu sayede köpeklerde enerji seviyesinin artmasına, deri ve tüy yapısının güzelleşmesine, sindirimin kolaylaşmasına hatta alerjik reaksiyonların azalmasına yardımcı olur. Köpeklerde kavrama yeteneğine bağlı bozuklukları yavaşlattığı kanıtlanan hindistan cevizi yağı peki köpeklere nasıl verilmelidir? Bildiğiniz gibi faydalı dahi olsa her şeyin fazlası zarardır. Köpeklerinizle hindistan cevizi yağını paylaşmadan önce veteriner hekiminize danışmalı, eğer bir sorun yoksa köpeğinizle uygun miktarlarda paylaşmalısınız.

Hindistan cevizi yağı gıda ve güzellik sektöründe sık kullanılmaktadır

Uygun miktar ne demek?

Öncelikle şunu tekrar vurgulamak gerekir ki her köpeğin faydalı dahi olsa bazı gıdalara vereceği tepkiler farklıdır. Bu yüzden köpeğinizle maması dışında bir şey paylaşmadan önce mutlaka veteriner hekiminize durumu danışın. Hindistan cevizi yağı da faydalı olmasına rağmen miktar olarak köpekten köpeğe değişkenlik gösterebilir. Fakat genel olarak ideal olan doz, küçük köpekler için günde 1/4 çay kaşığı, büyük köpekler için 1 çay kaşığı olacağı gibi 1 yemek kaşığı da olabilir. Bu konuda sizi en sağlıklı aydınlatacak kişi veteriner hekiminizdir. Bizim önerimiz bu sağlıklı dozlardan verirken dahi az az, yavaş yavaş işe başlamanızdır. Unutmayın ki köpeklerin de gıda alerjileri olabilir!

Hindistan cevizinin yağı evet faydalıdır ama her şeyin fazlası zarardır. Eğer bu yağı ödül olarak kullanırsanız, ya da gereğinden fazla köpeğinize verirseniz köpeğinizde ishal başta olmak üzere birçok sağlık problemi ile karşılaşabilirsiniz. Sonuçta bu bir yağ ve ne kadar faydalı olursa olsun fazla tüketildiğinde obezite, böbrek problemleri gibi birçok sorunu beraberinde getirebilir.

Faydaları say say bitmez!

Hindistan cevizi yağı harika bir nemlendiricidir ve köpeğinizin tüyleri için oldukça faydalıdır. Bazı mantar enfeksiyonlarının tedavisini desteklediği bilinen bu iksiri önce elinize yedirip ardından köpeğinizin tüylerine masaj yaparak sürebilirsiniz. Böylece kısa süre içinde köpeğinizin tüyleri eskisinden daha parıltılı olduğunu siz de fark edeceksiniz.

Pire ısırığı, arı sokması, kaşıntı, yara, kuruluk, deri kesiği, çatlak, egzama gibi bazı deri problemlerinde de hindistan cevizi yağından faydalanıldığı olsa da veteriner hekiminizle konuşmadan hindistan cevizi yağı dahil olmak üzere faydalı diğer birçok gıdayı kullanmamaya çalışın. Özellikle pankreatite yatkın olan ırklar için hindistan cevizi yağı mucizevi bir iksir olmayabilir. Ki bazı veteriner hekimler kötü huylu kolesterolü tetiklediğini düşündüğü için bu yağı önermeyebilir.

Sindirimi geliştirir

Enfeksiyon riskini azaltarak bağışıklığı destekleyen hindistan cevizi yağı bir yandan sindirimi geliştirir bir yandan güçlü kemiklerin oluşumuna yardım eder. Artrit, kolit gibi sorunların giderilmesine destek olur. Kötü ağız kokusunun azalmasında etkilidir. Hatta bazı hayvan sahipleri köpekleri için kullandıkları şampuanın hindistan cevizi yağı içermesine ya da köpeklerinin tüylerinin hindistan cevizi yağı karıştırılmış su ile ıslatmaya dikkat eder. Hindistan cevizi yağının tüylere iyi geldiğini bildiğimize göre şampuanların içeriğinde olmasının da faydalı olacağından emin olabiliriz!

Yazımızı bitirmeden önce tekrar belirtmek isteriz ki sağlıklı köpeğiniz için kullanacağınız hindistan cevizinin yağı için veteriner hekiminizi bilgilendirmeyi unutmayın…