Hayvan sahipleri kedi ve köpekleri için her zaman en iyisini yapmaya çalışırlar. Ellerinden geldiğince en iyi mamaları alır, en kaliteli oyuncakları tercih ederler. Sağlık konusunda oldukça hassas davranır, en iyi bakım ürünleri ile onları şımartmak isterler. Fakat bazen olur ya hani her şeyi abartırız, hayvanlara olan sevgimizden dolayı da taviz konusunda biraz abartılı davranabiliriz. Mesela köpeğimizin yalvaran bakışlarına dayanamaz kendi yiyeceklerimizden veririz ya da sözümüzü dinletmek için her defasında ödül maması veririz. Bu yazımızda, köpeklerine olan sevgilerinden dolayı bazı noktalarda hayvan sahiplerinin sık yaptığı hatalar konusuna değineceğiz. 

5Şişman değil, iri kemikli olduklarına inanmak!

Her köpeğin ırkı, yaşı ve sağlık durumuna bağlı olarak kilolarında farklılık vardır. Bir Golden Retriever ile Maltese Terrier’in aynı kilolarda olması beklenemez. Fakat buna rağmen birçok köpek sahibi, köpeklerinin şişman olduğunu da kabul etmez. İşte bu yüzden, bir an önce durumun ciddiyetine varmalı, onun iri kemikli değil şişman olduğunu kabul etmeli ve veteriner hekiminizin kontrolünde, kilo verme çalışmalarına başlayarak, köpeğinizin ideal kilosuna ulaşmasına yardım etmelisiniz.

4Hastalık dışında kliniğe gitmemek

Köpekler bir rahatsızlıkları olduğu zaman, bunu biz insanlar gibi hemen dile getiremezler. Hayvan sahipleri de genellikle hasta olduklarını hemen fark edemeyebilirler. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak ve köpeğinizin sağlığıyla ilgili konularda geç kalmamak için, veteriner hekiminizi düzenli olarak ziyaret etmeli ve erken teşhis edildiğinde, tedavilerinde daha başarılı olunan birçok hastalığa karşı önlemlerinizi almalısınız.

3Sürekli mama değiştirmek

Özellikle köpek sahipleri için, mama seçimi pek kolay bir iş sayılmaz. Köpeklerin kedi gibi seçici davranmalarından dolayı hayvan sahiplerinin mama konusunda başı çok ağrır. İlk başlarda çok severek yenilen mamanın suratına bakmamak birçok köpeğin sergilediği bir tavırdır. Burada yanlış olan ise köpeğin değil hayvan sahibinin davranışıdır. Belki sektördeki mamaların pahalılığı, belki fazla çeşitliliği belki de bilemediğimiz bir nedenden dolayı hayvan sahiplerinin en ucuz mamaya yönelmesi ya da içeriğini araştırmadan sadece öneri ile mama alması yaptıkları en büyük yanlıştır. Çünkü kaliteli ve zengin içerikli doğru mama ile beslenen köpeklerin çok ama çok az bir kısmında beslenmeye bağlı problemler görülür. Eğer en başından köpeklerimiz için doğru ve kaliteli mamalara geçersek, onları bir gün A marka mama ile bir gün B marka mama ile beslemezsek, her öneriye kulak asıp aniden mama değişikliğine gitmezsek köpeklerimizde de beslenmeye bağlı sağlık sorunları ve deri problemleri bu kadar sık görülmez. Bu konuda güvendiğiniz veteriner hekiminizden öneri istemeniz en sağlıklısı olacaktır. Eğer veteriner hekiminiz hayvanınız için özel bir mama (diyet vb.) öneriyorsa; bu öneriyi mutlaka dikkate alın. Unutmayın ki; mamalar hayvanlarınızın sağlığında kilit bir rol oynar.

2Ödül olarak kurabiye vermek

Köpeğinizin sakinleşmeye ihtiyacı olduğu zamanlarda onu ödül ile kandırmak aslında yapılacak hatalar arasındadır. Sözümüzü dinlediği, aferini hak ettiği zamanlarda verdiğimiz ödül mamaları, ne kadar olumlu bir davranış olsa da; onu sakinleştirmek, saldırganlığını bastırmak, yaramazlığını durdurmak için verdiğimiz her ödül, aslında onun davranışlarını ters yönde etkileyecektir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda, bunun kötü bir huy olduğunu bilmeyen dostunuz, üstüne bir de ödül ile karşılaşınca, bu davranışlarını daha sık yapmaya başlayabilir. Aşırı agresiflik gösteren bir hayvanınız varsa, en kısa zamanda, profesyonel bir eğitmenle görüşmenizde fayda olacaktır.

1Tasmasız köpek gezdirmek

Bu konuda biraz katıyız! Her ne olursa olsun, köpeğiniz çok uslu, çok sakin olursa olsun asla tasmasız gezdirmeyin. Ne yazık ki tasma konusunda yaşanılan ve sonu acı ile biten birçok olayda tasmasız köpekler kadar tasmalı köpeklerin de başı yandı. Bu yüzden lütfen tedbiri elden bırakmayalım ve sadece başlarına bir şey gelir diye değil, onlardan korkan insanları da rahatsız etmemek adına tasmasız köpek dolaştırmayalım…