Sokaklarımız, ormanlarımız hayvanlarla dolu. Kedi, köpek, yavru, yaşlı, hasta… İnsanlar kar, kış, yağmur, çamur, sıcak, soğuk demeden onları beslemeye, iyileştirmeye, yaşatmaya çalışıyor. Bu kadar emek, bu kadar çaba varken ne yazık ki bazen çook basit nedenler hayvanların ölümüne sebep olabiliyor! Sokaklarda ve orman yollarında yapılan aşırı hız gibi! Basit neden demek aslında biraz yanlış oldu, basit çözümü olan bir neden demeliydik. Çünkü çözümü gerçekten çok basit! Hız engelleyici setler yapmak… Belki insanoğluna yavaş git desek gitmez, hayvan çıkabilir, çocuk çıkabilir desek gitmez ama belediyelerin koyacağı setler sayesinde ister istemez hızlarını kesmek zorunda kalabilirler.

Profil

Lütfen hayvanların ölümüne sebep olmayın!

Onları doyurmak, beslemek, iyileştirmek isteyen bu kadar gönüllü, koca yürekli insanlar varken onların kıymetini bilin. Özellikle ara sokaklara, orman yollarına uyarıcı levhalar, yavaşlatıcı setler yapın, yaptırın. Belki bir kedinin ya da köpeğin sokakta neler yaşadığını bilmiyor olabilirsiniz; hatta onları sevmiyor da olabilirsiniz ama lütfen hayvanların ölümüne sebep olmayın!

Geçtiğimiz haftalarda Sessizliğin Sesi Yaşam Hakları Derneği Reşadiye Ormanı’nda besleme yaparken, ormanın en tatlı köpeklerinden Profil aşırı hızlı giden bir aracın altında kalmış. İç kanaması olan ve zaman kaybetmeden kliniğe götürülen Profil tehlikeyi atlatmış olsa da her köpek onun kadar şanslı olmayabilir! Midesindeki şişlik, kalbinin aşırı büyük olması ve akciğerlerindeki kitleler Profil’in darmadağın olan kalçası ile yaşam gücünü azaltıyor. Halsiz, mutsuz ve yorgun bir halde sevenlerinin duasını bekleyen Profil ve daha birçok köpeğin bu duruma düşmemesi için lütfen hayvanların ölümüne sebep olmayın diyoruz ve gerek bu bölgeye gerekse, evlerimizin bulunduğu ara sokaklara hız kesmek için setler yapılmasını isteyin…