Her ne kadar bahar yağmurları etkisini gösterse de yaz aylarına sayılı günler kaldı diyebiliriz. Fakat bu güzel havalarla birlikte ne yazık ki tüylü dostlarımızda görülen pirelerde de maalesef artışlar başladı. Her ne kadar düzenli yapılan dış parazit uygulamaları ile hayvanlarda pire mücadelesini önlemeye çalışsak da artan pire popülasyonuna bağlı olarak görülen pire alerjisi dermatiti baş gösteriyor.

Düşmanınızı tanıyın!

Pire alerjisi dermatiti pirelerin tükürüğünden kaynaklanan ve aşırı hassasiyete yol açan bir deri rahatsızlığıdır. Aşırı kaşıntı ve rahatsızlığa sebep olduğu için hayvanları oldukça huzursuz eder. Ki bunun yanı sıra özellikle baş bölgesi ve vücudun ön taraflarında başlayan tüy dökülmeleri durumun ciddiyetini artırır. Hayvanlardaki alerjik reaksiyona bağlı olarak vücudun tüm bölgelerine yayılan tüy dökülmelerinin hayvan sahiplerinde kaşıntıdan sonra dikkat çeken ilk belirti olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Veteriner hekiminiz tavsiyesiyle petiniz için en doğru şampuanı, damlayı kullanmalı ve kullandığınız ürünlerin kullanım sıklığına da dikkat etmelisiniz.

Sık sık yalanarak temizlenen kedilerde dahi görebileceğimiz bir rahatsızlık olan pire alerjisi dermatiti adından da anlaşılacağı gibi pirelerden kaynaklanır. Bu yüzden hayvanların düzenli olarak parazit uygulamalarının yaptırılması oldukça önem taşır. Bir kedinin ya da köpeğin, aksatılan parazit uygulamaları sadece hayvan sağlığı için değil insan sağlığı için de risk taşıyacaktır. Çünkü pireler genellikle kaşınan ve kendini temizleyen hayvanlar üzerinde 2-3 günden fazla zaman geçirmezler. Aksatılan ilaçlama ile pire yaşam döngüsünü tamamlar ve sadece petinizde değil, evinizde de birçok formda pire bulunur. Bu yüzden hem hayvanlarımızın sağlığı, hem de kendi sağlığımız için parazit uygulamalarını aksatmamalıyız.

Son olarak kan emerek beslenen pirelerin bağırsak parazitlerinin taşınmasına, kan kaybına ve alerjik deri problemlerine neden olduğunu söyleyerek başlayalım. Pireler ergin hale geldikten sonra kan emmeye başlarlar ve akıttıkları salyalarla hayvanlarda alerjik reaksiyonlara neden olurlar. Fakat pireler sadece ergin haldeyken tehdit oluşturmazlar, larva ve pupaları da uygun ortamlarda gelişim gösterecektir.