Kediler genellikle bir koltuktan diğer koltuğa, dolap tepesine, mutfak tezgahına, cam kenarına hoplamaktan zıplamaktan çok hoşlanırlar. Fakat her yere zıplayan kediler için dikkat edilmesi gerekenler vardır. Mesela cam kenarına zıplayıp dışarıyı seyretmekten hoşlanan kediler için sineklik gibi güvenlik önlemleri alınması gerekir. Bazı kediler sineklikleri yırtabilir, bu yüzden çok daha farklı önlemler alınması gerekebilir.

Her yere sıçramak, zıplamak, atlamak onun doğasında var. Bunu engellemeye çalışmak -ona zarar vermediği sürece- doğru değildir!

Seni gidi yaramaz!

Bildiğiniz gibi hangi ırk olursa olsun bütün kediler, ilgisini çeken bir şey gördü mü hop oraya hop buraya koştururlar. Bazen ucunda ne olduğunu düşünmeden bile hareket ederler. Evet, kediler hisleri kuvvetli hayvanlardır, genellikle kendilerini tehlikeye atmazlar fakat durum her zaman düşündükleri gibi gitmeyebilir. Kediler hiç düşünmeden, mutfak tezgahlarına atlayıp ne var ne yok kurcalamak isterler. Bazen onlar için zararlı olabilecek gıdaları bile anında midelerine indirirler. Bu yüzden hayvan sahiplerinin özellikle her yere zıplayan kediler yüzünden daha dikkatli olmaları gerekir. Etrafta, kedilerine zararlı olacak gıdalar, ilaçlar, eşyalar bırakmamaları gerekir. Ne olursa olsun, en ufak ayrıntıya bile dikkat etmeleri gerekir.

Bazı kediler dolap kapaklarını açma, kilitli kapıları aralama konusunda oldukça başarılıdır. Bizim önerimiz, çekmecelerde, dolaplarda kediniz için zararlı olabilecek ıvır zıvır bulunan her alanda önlem almanız. Sonuçta kediler insanların düşündüğünden çok daha yetenekli ve zeki canlılardır!