Köpekler ve insan gıdalarına olan ilgilerinden bahsetmenin ne yazık ki sonu yok! Onlar bizi sevdikleri kadar bizim sevdiğimiz yiyecekleri de çok severler. Bu yazımızda köpeklerin severek yediği sebzeler listesine giren ıspanağın köpeklere faydalı olup olmadığına değineceğiz.

Temel reisin güç kaynağı bakalım köpekler için faydalı mı?

Köpeklerin ıspanak yemesi köpekler için oldukça faydalıdır fakat çok fazla tüketilen ıspanak problemlere neden olabilir. Çünkü ıspanak, oksalat dediğimiz ve kalsiyumu böbrek ve idrar taşlarına dönüştüren moleküller açısından çok zengindir. Bu yüzden çok fazla tüketilmemesi gerekir. Hatta eğer köpeğinizde böbrek ve idrar taşı problemleri varsa kesinlikle köpeğinizin ıspanak tüketmediğinden emin olmalısınız ve veteriner hekiminizin onayı olmadan köpeğinize ekstra besinler vermemelisiniz.

Ispanak köpeklerin göz sağlığını, sindirim sistemini ve güçlü kemiklerini destekler.

Gelelim faydalarına… İlk olarak şunu söylemek gerekir ki; hepimiz, annelerimizin bizi “Temel reis kadar güçlü olmak istiyorsan, ıspanak yemelisin” diyerek kandırdığını düşünmüşüzdür. Fakat bu sebzenin insan vücudu için de ne kadar faydalı olduğunu düşünürsek, aslında bizi kandırmadıklarını söyleyebiliriz. Çünkü ıspanak; vitamin K, A, C, E ve B açısından zengin, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, mangan, potasyum, folat, bakır ve lif açısından oldukça zengindir.

Besleyici öğelerle dolu ıspanağın yapılan araştırmalar sonucunda cilt kanseri riskini azalttığını söyleyerek devam edelim konumuza… Bu faydalı sebze, zengin demir içeriği ile kansızlık gibi rahatsızlıklar için de oldukça doğal bir tedavi yöntemi olabilir. Fakat burada kesinlikle tedavi amaçlı kullanılmayacağını belirtelim. Yani ne kadar faydalı bir besin olursa olsun; köpekler tarafından çok fazla tüketildiğinde idrar ve böbrek taşı gibi sorunlara neden olabilir hatta bazen daha farklı rahatsızlıkların doğmasına da öncülük edebilir. Lütfen özellikle söz konusu hayvanlar ve beslenme oldu mu veteriner hekiminize danışın. İstemeden yapılacak bir yanlışlık köpeklerimizin hayatında ciddi sorunlar ortaya çıkarabilir. Her zaman söylerim dikkat edilmeyen hatalar, ufacık gibi gözüken ama büyük sonuçlar doğuran ihmaller yüzünden köpeklerin ağzı tatlanmaz, ağzının tadı kaçar. Bunun da nedeni ne yazık ki köpeklerini çok seven hayvan sahipleri olur…