Kedi kumunu temizleme...
Kediler gerçekten çok temiz hayvanlardır, kum kabında uzun süredir bulunan eski kaka ve çişlerini görmek onları huzursuz edecektir.

Birçok kedi sahibi için kedilerine kum kabı almak, içine en pahalı kedi kumu almak ve kum kabını evde gözükmeyen bir yere koymak kadar kolay bir iş yoktur. Keşke her şey bu kadar basit olsaydı! Kediler her ne kadar temiz hayvanlar olsalar da hayvan sahipleri için kedi kumunu temizleme her zaman basit olmaz. 

Gerçekten temiz mi?

Kedi ve kum kabı arasındaki ilişki hiç düşünüldüğü gibi değildir. Kedinizin kumundan vazgeçmesi için bir sürü sebep olabilir. “Kumundan vazgeçen kedi mi olur?” konumuzda temizlik dışındaki konulara daha çok değinmiştik. Şimdiki yazımızda ise tek bir kürekle kedinizi kumuna tekrar alıştırmanın gücüne değineceğiz 🙂

Kum kabını kürekle temizlemek kötü kokunun azalmasına, kedinizin sağlığını gözlemlemenize ve onu mutlu etmeye yarar.

Kumuna değil evdeki çeşitli yerlere tuvaletini yapan kedinizin ilk olarak veteriner hekim tarafından sağlık kontrollerinin yapılması gerektiğiyle başlayalım. Kum kabını kullanmayan kedilerin birçok nedeni olabilir. Kumu yerine koltuğunuza idrarını yapan kedinizi gerçekten iyi gözlemlemelisiniz. Fakat kedileri hijyen konusunda mutlu etmenin kolay olmadığını da unutmamalı ve olaya başka açıdan bakmayı da denemelisiniz. Kum kabını temizlemek gibi!

Kum küreğini elinize alıp temizliğe başlayın!

Gerçekten kedinizin kum kabını ne sıklıkta değiştiriyorsunuz? Ya da temizliyorsunuz? İş kedileri, sevmeye, öpmeye, onlarla oynamaya gelince her şey güzel de ya pis işler?

Birçok hayvan sahibi kedi kumunu temizleme işini hafta bir ya da iki kez yapar fakat olması gereken günde ikidir. Evet, belki bunu duyduğunuza hiç ama hiç mutlu olmadınız fakat ne yazık ki gerçek…

Kirli kum kabı patlamaya hazır bomba gibidir. Kediler belli bir süre bu kirli kapla idare edebilirler fakat pimi çekilen bomba mutlaka patlayacaktır ve kediler en hijyenik oldukları alandan uzaklaşacaklardır. Bu yüzden siz de biricik kedinizin kum kabını kürekle günde iki defa temizlemeye özen göstermelisiniz. Böylece kediniz tuvaletini yapmak için daha huzurlu ve temiz bir alana sahip olacaktır.

Kum küreğini kullanırken tek artınız hijyeni artırmak değil, olası hastalıklara karşı erken aşamalarda önlem alabilmek olacaktır.

Ne yazık ki bazı hayvan sahipleri kumdaki kötü kökü diğer odadan alınana kadar temizliğe gerek duymaz. Hatta bu koku diğer odalara daha uzun süreler sonra gelsin diye oda parfümleri, izole kutular ya da alternatif kum kaplarını çözüm olarak görürler. Eğer siz de böyle düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Kedinizin kumunu temizlemek sandığınız kadar zor ve zahmetli değildir. Bunun için tek yapmanız gereken kum küreği ile barışık olmaktır.

Kum küreği ile düzenli yapılan kum kabı temizliği kedinizin ishal ya da kabız olduğunu daha kolay takip etmenize, idrarında kan var mı yok mu anlamanıza yardımcı olacaktır. Ya da kumdaki idrar yığınlarını gözlemleyerek kedinizin idrar yollarında bir sorun yaşayıp yaşamadığının sinyalini almanızı kolaylaştıracaktır. Bu tarz basit belirtileri erken dönemde yakalamak ve veteriner hekiminizle paylaşmak kedinizi çok ciddi hastalıklardan kurtarabilir.