Hayvan sahiplenmek bir çocuk sahibi olmak kadar büyük bir sorumluluk ister. Kedi ya da köpek hiç farketmez, evinizde bir patili dosta yer açacaksanız birkaç önemli noktaya dikkat etmeniz gerekir. Gelin bu yazımızda kedi sahiplenmek isteyen kişileri bahsettiğimiz önemli noktalar hakkında bilgilendirelim…

Öncelikle evinizinin, maddi durumunuzun, iş ve tatil programlarınızın bir hayvan sahiplenmeye uygun olduğundan emin olun. Kediler, köpekler gibi değildir. Evin her yerine hakim olmak isterler. Odalara, dolaplara, koltuk altlarına özgürce girebilmek isterler. Bu yüzden evinizin her yerinde bir kediyle yaşamaya hazır olduğunuzdan emin olmalısınız. Hatta sadece sizin değil, evdeki diğer bireylerin de bu duruma hazır olduğundan emin olmalısınız. Hayvanlar, bir odaya hapsedilerek yaşamayı hak etmezler. Yaşadıkları evin her yerinde özgürce dolanmaya hakları vardır. Bu yüzden bir kedi sahibi olmadan önce, kedili yaşamı koşulsuz şartsız kabul etmelisiniz.

Kediden kediye fark var!

Tabii bu noktada her kedinin farklı bir karakteri olduğunu söylemek gerekir. Kimisi bütün gün yaramazlık yapmaktan, kimisi de bir köşede sessiz sakin oturmaktan, uyumaktan mutlu olur. Sahipleneceğiniz kedinin karakterini, huyunu suyunu onunla yaşarken daha kolay anlarsınız. Bazı kediler, diğer kedi dostlarıyla da yaşamaktan çok mutlu olur mesela. Paylaşmayı, arkadaşlık yapmayı çok severler. Bazılarıysa oldukça kıskançtır ve benimsedikleri tek sahiplerini diğer aile bireyleriyle bile paylaşmak istemeyebilirler. Bu yüzden bir kedi sahibi olmadan önce mutlaka ama mutlaka kendinizi hazır hissetmelisiniz!

Eğer kedi sahiplenmek istiyorsanız ve evinizde bir köpek varsa, mutlaka ama mutlaka köpeğinizin de karakterini göz önünde bulundurmalısınız. Bazı köpekler kedilerle çok iyi anlaşırlar. Aynı yatakta uyur, aynı oyuncaklarla oynarlar. Bazıları ise kedi gördüğü an kaplan kesilir ve hemen korkmaya, korkutmaya başlar. Bu yüzden köpeğinizi göz önünde bulundurarak hareket etmeli, gerekirse bir profesyonel eğitmenden yardım almalısınız.

Hazırlıkları önceden yapın

Kedinizi eve götürmeden önce, mama kabı, su kabı, kum, kum kabı, mama, tırmalama tahtası, birkaç oyuncak, tarak ve uyuyabileceği güzel ve rahat bir yatak aldığınızdan emin olun. Malum eve alışması kolay olmayacak. Bir kedinin, yeni evine alışması, evde rahat etmesi birkaç haftayı bulabilir. Bu yüzden bütün eşyalarıyla birlikte ona bir oda hazırlama imkanınızı varsa, mutlaka bunu değerlendirin. Kediniz önce sizi, sonra evi, sonra eşyaları koklamaya tanımaya çalışacaktır. Tabii sizin de bu süreçte evdeki eşyalara dikkat etmeniz gerekir. Mutfak tezgahında unutulmuş gıdalar, elektrik kabloları ya da düğme, ataç gibi tehlikeli eşyaları ortalıkta bırakmamalısınız.