İnsanlarda mide, bağırsak, yemek borusu kanseri başta olmak üzere birçok rahatsızlığa iyi gelen, cilde sağlık veren, şifa deposu brokoli kediler için de faydalı mıdır? Kediler brokoli yiyebilir mi? Kalori bakımından düşük, lif, vitamin ve besinsel değerler yönünden yüksek olan brokoli kediler için harika bir atıştırmalıktır. Buharda pişirerek kedinizle rahatlıkla paylaşabileceğiniz bu faydalı besin hakkında biraz daha bilgi edinmeye ne dersiniz?

Yeni yılın sürpriz atıştırmalığı; brokoli!

Zengin antioksidan içeriği, kanseri önlemesi, sindirim ve boşaltım sistemini düzenlemesi gibi birçok faydasından dolayı sıkça yenilen bir sebze; brokoli. Aslına bakarsanız ben zeytinyağlı salata haricinde brokoliyi pek severek yemiyorum ama brokoli birçok kişinin haşlayarak, salata yaparak, yemek olarak tükettiği faydalı bir sebze. Faydaları da sadece bizler için geçerli değil. Kediler için de oldukça faydalı fakat bazı kediler ne kadar faydalı olursa olsun brokoliyi yedikleri zaman karın ağrısı çekebiliyorlar. Hatta midelerindeki düzensizlikten dolayı kusan kediler de olabiliyor. Bu yüzden ilk olarak şunu söylemeliyiz ki; brokoli ne kadar faydalı olursa olsun kedinizle paylaşmadan önce ilk olarak veteriner hekiminize danışmalısınız! Veteriner hekiminizin onayının ardından brokoliyi kedinize az miktarlarda tattırmanız oldukça önemlidir. Zararlı olmasa dahi kedinizin brokoliye vereceği tepki her zaman olumlu olmayabilir, her kedi lezzetli dediğimiz atıştırmalıkları sevmeyebilir. Bu yüzden atıştırmalık olarak tercih ettiğiniz brokoliyi kedinize ufak ve az miktarlarda vermeye de dikkat etmelisiniz.

Haşladığınız brokoliyi biraz soğumasını bekledikten sonra kedinizi servis edebilirsiniz; tabii yağsız, tutsuz bir şekilde!

Her şeyin fazlası zarar!

Evet, ‘kediler brokoli yiyebilir mi?’ sorusunu cevaplamış olduk fakat konumuzu bitirmeden paylaşılacak brokolinin çok fazla olmaması gerektiğine değinmek istiyoruz. Evcil hayvanlarımız, yedikleri zengin içerikli ve kaliteli mamalar ile tüm besinsel değerleri alırlar fakat biz hayvan sahipleri bunu hiçbir zaman yeterli görmeyiz. Yediğimiz her şeyi onlarla paylaşmak isteriz ki bu pek doğru değildir. Brokoli kediler için faydalı besinler listesinde yer alsa da hayvan sahiplerinin bu gıdayı çok fazla miktarlarda vermemesi gerekir. Fazla tüketilen brokoli kedilerde kusma, ishal, mide rahatsızlıkları ve karın ağrılarına neden olabilir. (Eğer kediniz brokoli ya da ilk defa yiyeceği bir gıda tüketiminden sonra bu tarz belirtiler gösterirse zaman kaybetmeden hekiminizi arayın) Unutmayın ki her şeyin fazlası zarardır!