Biz veteriner hekimler petlerin her türlü bakımına önem verir ve hayvan sahiplerini göz-kulak-ağız-diş bakımı gibi konularda daha çok bilinçlendirmeye çalışırız. Bir köpeğin pis kulakları ya da iyi temizlenmemiş çamurlu patileri yüzünden mutsuz olacağını söyler, işin sadece sağlık kısmına değil psikolojik kısmına da dikkat ederiz. Fakat en önemlisi biz hekimlerin kontrolünde olmayan ama hayvanların yeri geldiğinde sağlığını, yeri geldiğinde psikolojisini etkileyen durumlardır. Yanlış tüy kesimleri, deriyi yaralayan tıraş modelleri, ırkın karakteristik özelliklerine uygun olmayan kesimler gibi…

Nasıl ki saçımızı kestirmeden önce kuaförümüzden yüz şeklimiz, saç bakımımız ya da kestireceğimiz modelin kullanış kolaylığı hakkında bilgiler almak isteriz, petlerde de tıraş, banyo gibi bakım konuları aynı hassasiyeti ister. Bu yazımızda yaklaşık 17 yıldır profesyonel pet kuaförlüğü yapan Mehmet Güneş’in hayvanların stil merkezi olarak kapılarını yeni yerinde hizmete açtığı Pet Stylist’ten bahsedeceğim.

Hayvanların stil merkezi

Bildiğiniz gibi her ırkın, her kedinin, her köpeğin kendine has özellikleri vardır. Bu yüzden insanlar gibi farklı farklı karakterlere sahip olan petlerimizin bakım konusunda da oldukça seçici davranmak gerekir. Kaliteli ürünler tercih eden, hayvanların ırk ve karakteristik özelliklerini bilen ve buna göre uygun tıraş modelleri uygulayan pet kuaförleri tercih etmek gerekir. Biz hekimler sağlıkları için elimizden geleni yaparken, yanlış tıraş modelleri yüzünden mutsuz olan ve tecrübesizlik yüzünden derileri yara içinde kalan hayvanlar görmek gerçekten üzücü. İşte bu yüzden bir elin beş parmağını geçmeyen sayılı pet kuaförleri listesinde yer alan Pet Stylist’ten bahsetmek istiyorum.

Yaklaşık 17 yıldır profesyonel pet kuaförlüğü yapan Mehmet Güneş’in adını mutlaka duymuşsunuzdur. Moskova’da özel eğitim alan, uluslararası sertifikalarıyla başarılarını kanıtlayan ve Paris’te deneyimine deneyim katan bir pet kuaför kendisi. Yaklaşık 3 yıldır İstanbul’da olmasına ve 1 yıldır kendi işletmesinde olmasına rağmen pet kuaförlüğüne imzasını atmasıyla tanınıyor ve hayvanlar tarafından çok seviliyor! Bakın kendisi Pet Stylist’i nasıl anlatıyor.

Pet Stylist yeni yerinde hayvan sahiplerine hizmet vermeye hız kesmeden devam ediyor.

Hayvan sahipleri artık çok bilinçli

Burası pet kuaförün dışında bir stil merkezi. Özel banyolar, kulak ve tırnak hijyenleri, özel kesimler ve daha fazlası! %100 organik boyalarla küçük dokunuşlar yaptığımız ve hayvanların güzelliklerine güzellik kattığımız bir yer burası. Reçetesini görmediğimiz hiçbir ürünü kullanmamaya dikkat ediyorum. Hayvanların sağlığı her şeyden önemli. Onların deri ve tüy bakımına zarar verecek ürünlere burada yer yok.

Artık hayvan sahipleri de çok bilinçli. Kullandıkları şampuanlara, taraklara, bakım losyonlarına çok dikkat ediyorlar. Maltese Terrier, Pomeranian, Yorkshire Terrier başta olmak üzere tüy problemi yaşayan hayvanların sahipleri ayda 1 kez profesyonel bakım için uğruyorlar. Double coat yani çift katman (Pomeranian, Husky) tüyü olan ırklardaki petlerini ayda 1 kere, tek katman (Maltese, Yorkshire, Poodle gibi) tüy yapısına sahip ırkların kendi şampuanları olduğu sürece 10-15 günde bir yıkanmasında sakınca yoktur. Ki Amerika’da ortalama köpek yıkama süresi haftada birdir. Fakat şunu söylemek gerekir ki hayvanların herhangi bir sağlık ya da deri problemlerinin olmaması çok önemlidir.

Bırakın kendi kendini temizlesin
Kediler normal şartlarda bana göre tıraş hayvanı değiller. Özellikle uzun tüylü ırklarda topaklaşma oluyor. Birçoğu sahibine taranmak konusunda izin vermiyor ve bu da zamanla tüylerinde topaklaşmaya neden oluyor. Benim tıraş ettiğim kedilerin de çoğunluğu bu kedilerden oluşuyor. Çünkü kediler stil tıraşları için elverişli bir tüye sahip değiller. Tamamen çok fazla tüy döktükleri için veya topaklaşma nedeniyle tıraş ediliyor. Ki şahsen kedilerin yıkanmasını da pek önermiyorum. Ve burada da çok spesifik durumlar olmadığı sürece yıkamamaya dikkat ediyorum. Çünkü kediler yıkandıkça kendi temizliğini sahibine devreder ve tamamen yıkanmaktan vazgeçebilirler.

 

 

 

 

 

 

 

 

2007-2012 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde eğitim gören Yağmur Ağcaoğlu, Bobby ve Yosun adında iki köpek ve Bıdık adında kör kedi sahibidir. Mezun olduktan sonra hayvan sağlığı dergilerinde Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptıktan sonra Kalbimdeki Patiler sitesini kuran Ağcaoğlu, yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile dikkat çekmektedir. Ayrıca çocuklar için hazırlanmış ilk Köpek Irkları-1 çocuk kitabını çıkarmıştır.