Hayatının çoğu köpeklerle geçen ünlü ressam Picasso, sadece sanatıyla değil hayvanlara olan tutkusuyla da gönüllerde taht kurmuş bir sanatçı. Terrier başta olmak üzere, Poodle, Boxer, Dachshund, Alman Çoban Köpeği, Afgan Tazısı gibi birçok ırktan köpek ile zaman geçirmiş ve yaklaşık 45.000’in üzerindeki eserlerinin birçoğuna da bu köpekleri yansıtmıştır. En az, hayatındaki kadınlar kadar değer verdiği köpekleriyle göçebe bir yaşam süren Picasso’nun köpek sevgisi arkadaşlarının da hayatında yer edinmiş, öyle bir yer edinmiş ki Picasso köpeksiz zaman geçirmemek için birçok arkadaşına köpek hediye etmiş ve onlarla geçirdiği zamanlarda dahi hayvanlarla iç içe bir yaşam sürmüş… İşte Picasso’nun köpek sevgisi hakkında hazırladığımız kısa bir derleme:

Fotoğrafçıdan alınan köpek Lump’ın yeri başka

İspanya’nın Malaga şehrinde doğan Pablo Picasso y Ruiz, hayatının birçok döneminde köpeklere yer vermiş ünlü bir sanatçı idi. Kalbini çalan köpeklerden bir tanesi, Life Dergisi’ndeki fotoğraf sanatçısı David Douglas Duncan’dan ‘çaldığı’ bir Dachshund’tu. Sevimli köpek Lump sahibi ile birlikte çekime gelmiş, çekim sırasında ünlü sanatçının kucağından inmeyerek, kahvaltısını paylaşarak kalbini çalmayı başarmış. Çekim bitiminde fotoğrafçının köpeğini sahiplenen Picasso, Valesquez’in tablolarından Las Meninas’ın uygulamalarında birçok kez Lump’ı resimlemiştir ve ön planda görülen tazı yerine Lump’ı yerleştirmiştir.

Tazı demişken…

Kabul, Picasso’nun kendisine sorulan “Birçok köpeğiniz var, aralarında hangisi favoriniz?” sorusuna yanıt olarak “Kendisi elegan ve çok zarif orantılara sahiptir, hareketlerini çok severim. Chicago’daki Daley Plaza için yaptığım heykelde onun başını kullandım, stüdyomda zaman zaman onu düşündüğüm olur. Çalışırken aklıma geldiğinde çizimlerim bambaşka yere gider, çizdiğim yüzdeki burun uzar ve keskinleşir. Eskizini çizdiğim kadının saçı uzar ve kabarır. Kadının saçları yanaklarına düşer, tıpkı Kabul’un yanaklarına değen kulakları gibi. Yani evet bir favorim var, o da en azından şimdilik: Kabul” şeklinde cevap verdiği köpeği… Irk özelliklerini tam anlamıyla taşıyan bu Afgan Tazısı Kabul aynı Lump gibi eserlerde yer edinmiş ve Picasso’nun eşlerinden biri olan Jacqueline ile birlikte birçok tabloda yer almıştır.

 

 

 

Fotoğraflar: David Douglas Duncan

http://lewisartcafe.com/duncans-dog-meets-picasso/ 

http://newsletter38.dogdotcom.be/en/RFdZ.aspx