Kedilerin suya olan yaklaşımı genellikle “nefret” olarak adlandırılır. Hayvan sahiplerinin çoğu kedileri “suyu sevmeyen canlılar” olarak sınıflandırır. Halbuki her kedinin huyu suyu farklıdır, bu yüzden suya olan yaklaşımları da farklıdır. Kediler sudan hoşlanır mı? sorusuna cevap ararken, kediler suyu hiç sevmez gibi bir genelleme yapmak pek doğru olmaz. Çünkü suyla oynamaktan çok mutlu olan kediler de vardır!

Kendilerini yalayarak temizlenen kediler, köpek dostlarımız kadar sık yıkanmaya ihtiyaç duymazlar. Fakat bazı kediler suyu, suyla oynamayı çok sevdiği için her fırsatta kendini ya musluk başında ya da su kabının içinde bulurlar 🙂 Sıcak ve nemli iklime sahip bölgelerde ferahlatıcı ve serinletici geldiği için kediler suya bayılırlar. Fakat biraz önce de söylediğimiz gibi suyu seven kadar sevmeyen kediler de vardır ki genel olarak baktığımızda sevmeyenlerin daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle soğuk iklimlerde yaşayan, ıslanmayı sevmeyen, su görünce tüylerini kabartan kediler suya karşı biraz ön yargılı olabilirler. Hiç suya girmediği halde suyu sevmeyen kediler bile varken genelleme yapmak pek doğru olmayabilir fakat kediler sudan hoşlanır mı? sorusuna cevap verecek olursak “belli olmaz” diyebiliriz 🙂 Önemli olan kedinizi suyu nasıl alıştırdığınız, yaklaştırdığınızdır. Eğer kedinizi çok genç yaşlarda suya, yıkanmaya alıştırırsanız büyük ihtimalle o da “suyu seven kediler” arasına girecektir. Tekrar söyleyelim; hayvan sahiplerine bu noktada çok iş düşmektedir. Eğer kedinizin sudan korkmasını istemiyorsanız siz de kedinizi yavaş yavaş, adım adım suya alıştırmalısınız. Bu noktada sulu pet oyuncaklarından yararlanabilirsiniz. Ne olursa olsun yani kediniz suyu sevse de sevmese de zaman zaman yıkanmaya ihtiyaç duyabilir, işleri kolaylaştırmak bu yüzden hayvan sahiplerinin elindedir.

Unutmadan söyleyelim bazı ırklar suya çok düşkündür!

Amerikan Shorthair: Çevik ve atletik bu ırklar suyla oynamak için yaratılmış kediler arasında yer alır. Çünkü onlar; su kabındaki suları taşırarak hatta dökerek eğlenen ve bu durumdan kesinlikle huzursuz olmayan kedilerdir.

Van Kedisi: Yüzücü kediler olarak da bilinen Van Kedileri, Van Gölü’ne atlayıp yüzmeleriyle meşhur olmuşlardır. Sabunla duş yapmaktan bile keyif alan bu kediler için suda ıslanmak olmazsa olmazdır.

Bengal Kedisi: Bu kediler, suda yüzen her şeye yaklaşmak, onunla oynamak ister. Ki bu; kolanızın içindeki buz da olabilir, küvetinizde yüzen bir oyuncak da.

Ankara Kedisi: Neşe dolu Ankara Kedileri her zaman suyla oynamaya hazırdır. Ne zaman su sesi duysalar koşa koşa yanınıza gelirler.

Maine Coon: Bütün Maine Coon sahipleri, kedilerinin su kaplarını koca bir kap içerisine koymaları gerektiğini çok iyi bilir. Çünkü bu kediler patileriyle suya vurmayı bir oyuncakla oynamak kadar çok severler.