Kedilerde kabızlık birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir fakat genellikle kedilerin az su tüketmelerinden ya da fazla tüy yutmalarından dolayı sıkça karşılaştığımız bir durumdur. Aynı biz insanlarda olduğu gibi kedilerde de hareket sıklığının azalması, çok fazla su tüketmemeleri, bağırsak motilitesinin azalması, zaman zaman sağlık durumlarındaki değişkenlik, yalanırken çok fazla tüy yutma, yabancı cisim, stres hatta kimi zaman beslenmeleri bile kabız olmalarında etkilidir.

Kabızlık neden olur? 

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki kabızlık dışkının kalın bağırsak veya rektumda kalması ile ortaya çıkan bir sindirim problemidir. Birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkar ve tedavisi nedenine yönelik yapılır. Kedilerde kabızlık tek başına gözükebileceği gibi bir hastalığın belirtileri arasında da görülebilir. Travma, bazı ilaçlar, tek yönlü beslenme, fıtık, tümör gibi nedenler de kabızlığın yukarıda saydığımız nedenler arasına eklenebilir.

İlerleyen kabızlıklarda, sırtın kambur tutulması en sık karşılaşılan belirtidir. 

Peki kedilerde kabızlık nasıl anlaşılır?

Kabız olan bir kedi ıkınmaya çalışır fakat dışkı yapamaz. İlk başlarda az olan dışkılama giderek, dışkının sertleşmesi ve kurumasıyla bağırsaklardan çıkamaz ve kabızlığın başlamasına neden olur. Kedilerde kabızlık insanlardaki gibi sancılı, ağrılı ve moral bozucu bir durumdur. Zaman zaman ıkınmaya fakat dışkılayamamaya bağlı olarak kanama da görülebilir. Eğer kabızlık başka nedenlere bağlı olarak görülüyorsa, kedinizde dışkılamama dışında daha birçok semptom ortaya çıkabilir. Kedi sahiplerinin yapabileceği en güzel şey, zaman kaybetmeden veteriner hekimleriyle iletişime geçmektir. Kabızlığın nedeninin en kısa sürede bulunması, nedene yönelik tedavi uygulanması durumun ciddileşmesini önleme konusunda en büyük etkendir. Bu süreçte öğünleri sık ama az az vermek, lifli gıdalar tercih etmek kedileri rahatlatacaktır.