Süt içen kedi
Kedilere süt vermek ishal başta olmak üzere birçok rahatsızlığa neden olabilir.

Yavru kedi denilince akla hemen süt gelir. Birçoğumuz da sokakta gördüğümüz bir kediyi beslemek için hemen süt alırız. Halbuki bu pek doğru değildir. Bazı kedilerde laktoz intoleransı olabilir ve bu yüzden (her kediye demeyelim) bazı kedilere süt verilmemelidir.

Kediler sütten kesildikten sonra, laktoz intoleransına sahip olurlar ve süt sindirimi için gerekli olan laktaz enzimini yeterli miktarda üretemezler. Laktoz intoleransı olan kediler, süt içtikleri zaman, vücutları yeteri kadar laktaz üretmediği için, kan dolaşımına geçecek olan basit şekerlere ayıramıyor. Bunun yerine, bakterilerin fermantasyona neden olacağı sindirim sisteminde kalır ve gaz, şişkinlik ve ishal gibi tipik semptomlara öncülük eder.

Yavru kedilerin hayatta kalmak için anne sütüne ihtiyaçları vardır. Anne sütü alamamış ya da annesi ölmüş yavruların ise yapay yollarla beslenmesi gerekir.

Bütün kediler laktoz intolerant mıdır? 

Hayır bütün kediler için bunu söylemek doğru olmaz. Fakat kolayca anlayabilirsiniz. Eğer kedinize çok az miktarda süt verdiğinizde ishal oluyorsa kedinizde laktoz intoleransı var diyebiliriz. Fakat ishal olan her kedi laktoz intoleransına sahip diyemeyiz. Laktoza karşı intolerans gösteren kedilere süt vermenin en güvenli yolu laktozsuz kedi sütü almanızdır. Besinsel açıdan bakınca sütü vermeniz pek gerekli değildir. Dengeli bir diyetle besleniyorsanız kediniz zaten mamasından bütün besinleri alıyordur. Fakat yine de süt vermek istiyorsanız laktozsuz süt tercih etmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca şunu da söyleyelim ki; süt kalorilidir ki zaten kediniz mamasından alması gereken kaloriyi yeteri kadar alıyor. Obezitenin kedilerde ciddi sağlık problemlerine neden olduğunu göz önüne alırsak, kedinize maması dışında kalorili besinler vermenize aslında çok fazla gerek olmadığını söyleyebiliriz.