Kedilerin kuyruğu bizler için sadece bir iletişim aracı gibi görev görüyor. Kedi sahipleri olarak, kuyruklarını salladıklarında mutlu oldukları, kabarttıklarında huzursuz oldukları gibi düşüncelere kapılırız. Haksız da değiliz, fakat kedilerin kuyruğu hakkında birçoğumuzun bilmediği bir gerçek var. Kedilerin dar bir alanda yürümesinde ya da ani dönüşlerinde dengede kalmasını sağlayan kuyruklarıdır! Vücutlarındaki kemiklerin neredeyse yüzde 10’unu içeren kuyrukları aslında kedilerin dengede kalmalarını sağlayan yerleri…

İletişim önemlidir!

Evet, anatomik olarak baktığınızda kedilerin kuyruğu denge konusunda önemli bir görev üstleniyor fakat bunun yanı sıra onların modlarına ve vermek istedikleri mesajlara da öncülük ediyorlar. Bu yüzden kuyruğun şifresini çözmek kedilerin vücut dilini anlama konusunda gerçekten çok önemli!

Yukarıya kalkmış ve düz duran kuyruğu ile ne kadar mutlu olduğunu ifade etmeye çalışırken, nazikçe hafif hafif sağa sola sallanan kuyruğuyla birazcık ilgi istediğini anlatıyor.

Kedilerin dikkat ettiyseniz özellikle oyun oynarken ya da kuşları izlerken aldığı pozisyon kedi ailesinden geldiğinin en güzel örneğidir. Çömelerek, kuyruğuyla bir ileri bir geri fiske atıyormuş gibi hareketler yapması aslında tam olarak da bahsettiğimiz durumu anlatıyor. Eğer kedinizin kuyruğu tüyleri kabarmış bir şekilde dikleştiyse kedinizin tetikte olduğunu ve birazdan kafasındaki şeye atakta bulunacağını ifade eder. Bacak arasına sıkışmış, düşük kalmış kuyruklar ise kedilerin genellikle korktuğunu simgeler. Özetleyecek olursak kedilerin kuyruğu, korktuklarını, mutlu olduklarını, üzüldüklerini, sevindiklerini ifade ettiği gibi dengede kalmalarının da en büyük nedenidir. Aynı bıyıkları gibi!