kedi nanesiKedi nanesi (Nepeta cataria) genellikle kedileri rahatlatmak için kullanılan bir bitki olarak bilinir. Özellikle oyuncakların içerisinde bulunan kedi nanesinin kediler üzerinde kısa süreli bir mutluluk kaynağı olduğu kanıtlanmıştır. Hayvan sahipleri de zaman zaman bu mucizevi bitkiden faydalanırlar. Fakat hem kedi hem köpek sahibi olan hayvanseverler kedi nanesinin köpekleri için zararlı olup olmadığını merak etmişlerdir. İşte “köpekler kedi nanesi yiyebilir mi?” sorusunun cevabı…

Evet!

Köpeklerin sağlığı için de oldukça faydalı bir bitkidir ve köpekler de yiyebilir. Kalp şeklindeki yaprakları ve kendine özgü inci rengindeki çiçekleriyle kedi nanesi kediler için oldukça çekici bir bitki olarak gözükür, fakat kedi nanesi ilk olarak 16. yy’da Britanya’da en favori çay yaprağı olarak popüler olmuştur ve köpeklerimizin sağlığı için de faydalıdır.

Kedi nanesi kedilerde çılgın hareketlere neden olur fakat köpeklerde ters etki eder ve köpekleri sakinleştirir.

Rahatlatır…

Köpeğiniz veteriner hekime gitmeden önce oldukça geriliyor ve sinirleniyor mu? Ya da pet kuaförüne gidince huzursuzlanıyor ve tırnaklarının kesilmesine, tüylerinin düzeltilmesine izin vermiyor mu? Hiç merak etmeyin! Kedi nanesi ile bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Kedi nanesi köpeğinizi sakinleştirmek için en güvenli yol olacaktır. Kedi nanesi içeren bitkiler 30 dakika içerisinde etkisini gösterir, bu yüzden köpeğinizde stres yaratacak durumdan yaklaşık 1-1.30 saat önce kullanmanız daha faydalı olacaktır.

Yol tutmalarına son!

Araçla yolculuk yapan bazı köpeklerde (uzun ya da kısa süreli) mide bulantısı, baş dönmesi, huzursuzluk, şaşkınlık söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda medikal bir tedaviye başlamak istemiyorsanız, kedi nanesinin köpeğinize dokunmadığından eminseniz (yani ilk defa tecrübe etmiyorsanız) kedi nanesi tam da aradığınız türden bir ilaç olacak, hem de en bitkiselinden, en doğalından!

Mide rahatsızlıklarını hafifletir

Nane ailesinden olan kedi nanesi, biz insanlarda da gaz, mide yanması gibi sindirim rahatsızlıklarına yardımcı olmak amacıyla kullanılır. Köpeklerde de tam olarak bu amaçla kullanıldığı kanıtlanmıştır. Eğer köpeğiniz gaz ve sindirim gibi problemler yaşıyorsa; çok az miktarda kedi nanesi vererek ona yardımcı olabilirsiniz. Fakaaat unutmadan söyleyelim! Köpeğinize, her ne kadar zararsız olduğu söylense de, maması dışında bir şeyler verirken veteriner hekiminizi bilgilendirin.